
Banca Transilvania (BT) este cel mai mare emitent de carduri din România, cu 3 milioane de carduri în portofoliu. Totodată, cu 20% din piață, BT este lider și în ceea ce privește volumele tranzacționate cu cardul, potrivit informațiilor furnizate de companie.
Firmele din trei domenii de activitate au cumulat, în prima jumătate a acestui an, aproape 40% din totalul impunerilor decise de ANAF în urma acțiunilor de inspecție fiscală. Ordinea în Top 3 a rămas neschimbată în primele șase luni, față de aceeași perioadă anul trecut, principalele candidate la impuneri suplimentare fiind firmele care au ca activitate "construcții și materiale de construcții", "producția și comercializarea mărfurilor agroalimentare" și "producerea și comercializarea produselor energetice".
Controalele derulate de Fisc pe prețuri de transfer în prima jumătate a anului nu reflectă retorica agresivă a unor politicieni față de multinaționale și îndemnurile fățișe la o atitudine mai agresivă a ANAF, atât valoarea obligațiilor fiscale suplimentare, cât și valoarea cu care a fost diminuată, în total, pierderea fiscală, fiind în scădere față de aceeași perioadă a anului anterior. Politicieni și autorități ale statului au acuzat în special multinaționalele că ar folosi practici incorecte, inclusiv în ce privește prețurile de transfer, pentru a plăti taxe mai puține în România.
Fiscul a încercat să lanseze în forță plata defalcată a TVA, cu 100 de întâlniri cu firme, organizate în țară, la care mai mulți specialiști au explicat noul sistem. Anterior, în septembrie, ANAF prezentase split TVA pentru 7.900 de antreprenori. În pofida eforturilor atractivitatea noului mecanism nu s-a dovedit pe măsura așteptărilor: la începutul lunii octombrie, când split TVA a devenit operațional, erau înscrise doar 175 de firme. Numărul firmelor înrolate a urcat ulterior la doar 273.
Doar două dintre cele mai mari 100 de companii din România aplică plata defalcată a TVA, sistem opțional de la 1 octombrie și obligatoriu de la 1 ianuarie 2018, conform datelor centralizate de Profit.ro. Cele două companii, Hidroelectrica și Electrocentrale București (Elcen), ambele din sectorul energetic, au optat pentru noul sistem de plată a TVA din prima zi.
Grupul Coface, expert în asigurarea de credit, a reușit să angajeze, în șase luni de la inaugurarea centrului IT din București, doar 30 de specialiști, mai puțin de jumătate din cele 80 de posturi scoase la concurs. Deși motivul care a îngreunat recrutarea, și anume concurența mare pentru specialiști IT, persistă, Coface intenționează în continuare să-și completeze echipa, noul termen pentru acest obiectiv fiind începutul anului viitor.
Firmele care vor să poată transfera bani din contul de TVA într-un cont curent cât mai repede, în contextul noului sistem de plată defalcată, ar trebui să fie înscrise în Spațiul Privat Virtual (SPV), potrivit recomandărilor ANAF. Chiar dacă Fiscul trebuie să soluționeze în termen de 3 zile cererile firmelor pentru transferul unor sume din cont, transmiterea deciziilor emise de ANAF ar putea prelungi cu mult termenul.
Firma de construcții Tel Drum, prezentată în presă ca fiind "patronată din umbră" de actualul președinte al PSD, Liviu Dragnea, ipoteză negată repetat de acesta, nu a optat, conform datelor prezentate pe site-ul ANAF, pentru aplicarea plății defalcate a TVA, mecanism care a devenit funcțional, cu titlu opțional, de la 1 octombrie și despre care liderii PSD afirmă că va ajuta autoritățile să combată frauda de zeci de miliarde de lei din domeniul TVA.
Comisia Europeană pregătește statelor membre, inclusiv României, cea mai amplă reformă din ultimul sfert de secol a regulilor privind TVA, cu ținta asumată de a reduce peste 150 miliarde euro din pierderile anuale înregistrate ca TVA necolectat. Pierderile României din TVA neîncasat s-au ridicat, potrivit celor mai recente date, la 7,6 miliarde euro, astfel că impactul reformei ar putea aduce Guvernului român fonduri importante în buget, mult peste suma anticipată să fie obținută din plata defalcată a TVA, gândită la București.
Numai 175 de firme s-au înscris în sistemul de plată defalcată a TVA, opțional din octombrie și criticat dur de mediul de afaceri. În Covasna, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Vaslui și Vrancea nu este nici măcar o firmă în acest sistem, relevă datele furnizate Profit.ro de către ANAF.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0851 | -0.0014 | -0.03 % |
| 1 USD | 4.4290 | +0.0083 | +0.19 % |
| 1 GBP | 5.7690 | -0.0121 | -0.21 % |
| 1 CHF | 5.4608 | -0.0077 | -0.14 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro