
Hyperloop Transportation Technologies (HyperloopTT, sau HTT), companie americană ce dezvoltă un sistem de transport ultrarapid bazat pe conceptul hyperloop prezentat de Elon Musk în 2013, a semnat un acord pentru construcția unei linii comerciale cu o lungime de 10 kilometri în orașul chinez Tongren, din provincia Guizhou.
Grupul japonez Asahi Kasei a ajuns la un acord pentru preluarea producătorului american de materiale pentru interioarele automobilelor Sage Automotive Interiors, inclusiv a fabricii de huse pentru scaune European Interior din Afumați, într-o tranzacție evaluată la peste 1 miliard de dolari.
Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a lansat procedurile pentru separarea diviziei producătoare de componente auto Magneti Marelli și listarea acesteia la bursa din Milano, pe modelul folosit în cazul producătorului de automobile de lux Ferrari.
Compania canadiană Blockchain Power Trust a obținut primele monede virtuale la ferma de minerit din România, alimentată cu energia produsă de parcul eolian Dorobanțu, recent achiziționat de la OMV Petrom.
Firma americană de private equity Highlander Partners, cu active de peste 2 miliarde de dolari în administrare, a deschis la București primul său birou din România.
Uniunea Europeană a decis, în replică la majorarea tarifelor vamale anunțată recent de SUA, să deschidă contingente tarifare provizorii la importurile de oțel din afara blocului comunitar, importurile ce depășesc un anumit prag urmând să fie taxate cu 25%. Există deja indicii potrivit cărora furnizorii de produse din oțel au început deja să redirecționeze parte dintre exporturile ce vizau SUA către Uniunea Europeană.
Comisia Europeană a amendat Google cu suma record de 4,34 miliarde de euro pentru încălcarea normelor antitrust ale UE. Gigantul american din domeniul internetului este acuzat că a impus restricții ilegale producătorilor de dispozitive Android și operatorilor de rețele de telefonie mobilă pentru a-și consolida poziția dominantă în domeniul căutărilor generale pe internet.
Fosta șefă a UPC România, Severina Pascu, în prezent director operațional al filialei din Elveția a grupului american de comunicații prin cablu Liberty Global, a fost promovată în funcția de director general al UPC Elveția, poziție pe care o va ocupa începând cu 1 septembrie.
Uniunea Europeană și Japonia au semnat, marți, acordul de parteneriat economic, cel mai mare tratat de liber schimb negociat până în prezent de Bruxelles, care va crea o zonă comercială comună cu peste 600 milioane de locuitori.
Compania franceză Antalis, lider european în distribuția de hârtie pentru birouri, ambalaje industriale și comunicare vizuală, a preluat furnizorul român de materiale pentru industria publicitară Verla, mutare prin care își extinde prezența pe piața românească de profil.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0890 | -0.0018 | -0.04 % |
| 1 USD | 4.3140 | -0.0006 | -0.01 % |
| 1 GBP | 5.8317 | +0.0016 | +0.03 % |
| 1 CHF | 5.4821 | +0.0037 | +0.07 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro