
Clienții lanțului de retail Carrefour România pot plăti cumpărăturile la casele de marcat direct de pe smartphone, prin aplicația mobilPay Wallet, portofelul digital dezvoltat de NETOPIA mobilPay, au anunțat cele două companii. Serviciul este disponibil în toate hipermarketurile și supermarketurile Carrefour din țară.
Florea Popescu, președintele Consiliului de Administrație al firmei Cocor SA, care deține centrul comercial din centrul Bucureștiului, a fost premiat cu suma de 45.000 euro, la care se adaugă TVA, pentru activitatea desfășurată în anul 2015, când compania a obținut un profit net de peste un milion de lei, cu 19% mai mare decât cel din 2014, la afaceri în scădere ușoară, la 12,8 milioane lei.
Vânzările de tichete cadou vor crește cu 20% de Paște, tot mai multe companii alegând acest tip de recompensă pentru angajați, ca urmare a scutirii de impozit aduse de noul Cod Fiscal, estimează compania Up România (Cheque Dejeuner).
Programului SRL-D, ediția 2016, destinat tinerilor care vor să înceapă o afacere, va fi reluat în această lună și dispune de fonduri de 20 milioane lei, a declarat marți secretarul de stat în ministerul Economiei, Claudiu Vrînceanu. Tot în această lună vor fi demarate programe pentru comercianți, femei manager și un parteneriat cu marile universități din România pentru ca studenții să învețe să facă un plan de afaceri.
Aproape 70% dintre micii antreprenori au folosit proprii bani pentru pornirea unei afaceri, domeniile preferate fiind internetul, media și publicitate. 89% din startup-uri au după primul an afaceri sub 100.000 euro, iar 38% câștigă sub 500 euro pe lună, potrivit unui studiu realizat de firma de consultanță EY și Impact Hub.
Parfumerie Douglas România își extinde rețeaua de magazine cu o nouă unitate la Timișoara și a ajuns la 19 magazine, în 12 orașe. Noul magazin este amplasat în mall-ul Timisoara Shopping City și este cel de-al doilea magazin Douglas din Timișoara, și cuprinde peste 10.000 de articole de îngrijire și parfumerie.
Piețele imobiliară din orașe precum Ploiești, Pitești și Oradea dau semne de creștere și se vor situa pe harta piețelor de real estate de interes din România în următorii ani, potrivit RE/MAX România.
Utilizatorii tichetelor de masă electronice Cheque Dejeuner vor afla prin SMS în timp real despre tranzacțiile efectuate și soldul rămas pe card, după ce Up România a lansat o plaformă specială în acest sens.
Kaufland România, cel mai mare retailer de pe piața locală, va deschide stații de reîncărcare rapidă a mașinilor electrice în mai multe magazine ale rețelei sale, prima urmând să fie deschisă în cadrul unității din strada Barbu Văcărescu din București.
Consiliul Concurenței investighează compania telecom Orange România pentru un posibil abuz de poziție dominant, investigația referindu-se la un posibil tratament discriminatoriu practicat în relația cu companiile active pe piața plăților prin mesaje scurte publicitare prin intermediul telefonului mobil.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
1 EUR | 5.0927 | -0.0026 | -0.05 % |
1 USD | 4.3982 | +0.0134 | +0.31 % |
1 GBP | 5.8456 | -0.0208 | -0.35 % |
1 CHF | 5.4605 | -0.0118 | -0.22 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro