
Aproape o treime din companiile aflate în căutare de sedii în acest an au ales clădirile noi de birouri, livrate sau aflate în construcție, în total, în primele trei trimestre din 2016, fiind tranzacționate spații de birouri cu o suprafață totală de 255.335 metri pătrați, potrivit Esop.
Producătorul de aditivi alimentari Dr.Oetker România a cumpărat brandul de patiserie congelată Morărița de la compania Panovia Prod, care deține o fabrică în Oltenița, județul Călărași.
După succesul înregistrat de Meze Taverna, grupul Divan deschide în București un nou restaurant, cu specific grecesc, Kuzina, pe strada Barbu Văcărescu, cu o capacitate de 95 de persoane.
Stocul modern de spații de birouri din București a depășit 2,5 milioane de metri pătrați, iar până la sfârșitul acestui an vor fi livrate încă 80.000 mp, arată cele mai recente date CBRE.
Dezvoltatorul imobiliar austriac Immofinanz a semnat, în ultimele cinci luni, parteneriate noi și extinderi ale contractelor de închiriere pe segmentul office pentru o suprafață totală de peste 16.000 metri pătrați. Astfel, compania a atras chiriași noi și a extins acorduri pentru 11.500 m2 și a prelungit contracte existente pentru încă 4.500 m2, în șapte dintre clădirile sale de birouri clasa A din București.
Peste 100 de magazine online anunță promoții de Crăciun constând în reduceri de până la 65%, excursii în străinătate acordate prin tragere la sorți, dar și servicii extra cum ar fi livrarea în două ore în București și în 24 de ore în țară, transport și retur gratuit sau consultanță la achiziție, potrivit Asociației Române a Magazinelor Online (ARMO).
19% dintre angajatorii români anticipează o creștere a numărului total de angajați în primul trimestru al anului 2017, în special în industria prelucrătoare și comerț, 13% prognozează o scădere și 66% nu prevăd nicio schimbare, potrivit unui studiu realizat de Manpower. Acestea sunt cele mai puternice cote raportate pentru intențiile de angajare din 2008 până în prezent.
Kaufland România deschide marți, un magazin în Codlea (județul Brașov), primul din acest oraș și al 112-lea al rețelei la nivel național.
Legea cashback pe baza căreia magazinele pot acorda, la cerere, până la 200 de lei cash clienților este imposibil de aplicat din ianuarie, deoarece trebuie corelată cu legislația caselor de marcat. Din acest motiv, trebuie amânat termenul de aplicare, a declarat, pentru Profit.ro, Velin Ganev, președintele Asociației Distribuitorilor de Aparate Electronice Fiscale din România.
Ministerul Finanțelor va amâna cu șase luni termenul pentru achiziționarea noilor caselor de marcat cu jurnal electronic, care le vor înlocui pe cele actuale cu jurnal pe hârtie, potrivit unei ordonanțe de urgență care va fi adoptată de guvern săptămâna viitoare, a declarat, pentru Profit.ro, ministrul de resort, Anca Dragu. Până la sfârșitul anului, urmează să fie emisă și hotărârea privind caracteristicile tehnice ale noilor aparate.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
1 EUR | 5.0963 | +0.0047 | +0.09 % |
1 USD | 4.3898 | +0.0246 | +0.56 % |
1 GBP | 5.8842 | +0.0180 | +0.31 % |
1 CHF | 5.4805 | +0.0101 | +0.18 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro