Autori

Marius Oncu

Marius Oncu

Contact

Marius Oncu are 3464 articole

Deloitte: Fuziunile și achizițiile din primul trimestru au totalizat 370-500 milioane euro. Cea mai mare tranzacție a vizat o firmă de pariuri

Piața locală de fuziuni și achiziții (M&A) a înregistrat în primul trimestru 28 de tranzacții semnificative cu o valoare anunțată de 368 milioane de euro, sumă care include include doar operațiunile devenite publice. Comparativ cu primul trimestru al anului trecut, numărul și valoarea tranzacțiilor au crescut, însă raportat la ultimele trei luni din 2016 piața de M&A a consemnat o corecție. Dacă sunt incluse și tranzacțiile ale căror valori nu au fost făcute publice, Deloitte estimează că piața fost în primele trei luni de 370-500 milioane euro.

Deloitte: Fuziunile și achizițiile din primul trimestru au totalizat 370-500 milioane euro. Cea mai mare tranzacție a vizat o firmă de pariuri
ANAF selectează firmele pentru controalele lunii aprilie. Fiscul a schimbat abordarea acțiunilor de control

ANAF a început procesul de analiză de risc în baza căruia va selecta firmele care vor fi începând din aprilie ținta controalelor, parte a strategiei noii conduceri de a crește eficiența colectării și încasărilor. Controalele vor urma în funcție de rezultatele relevate de analiza de risc. În vizorul ANAF nu intră toate firmele, fiind vizate în principal cele care raportează date neconcordante cu informațiile pe care inspectorii le au deja.

ANAF selectează firmele pentru controalele lunii aprilie. Fiscul a schimbat abordarea acțiunilor de control
Inspectorii Antifraudă au găsit o firmă cu datorii către stat de 12,4 milioane lei. Firma derula operațiuni fictive

Inspectorii Antifraudă au identificat în urma verificărilor la o societate obligații fiscale datorate bugetului de stat în sumă de 12,43 milioane de lei. În urma controalelor s-a constat că firma, care avea ca obiect de activitate „fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții”, a efectuat o serie de tranzacții aferente unor operațiuni fictive, pentru a putea deduce TVA și alte cheltuieli la calculul profitului impozabil.

Inspectorii Antifraudă au găsit o firmă cu datorii către stat de 12,4 milioane lei. Firma derula operațiuni fictive
Spațiul Privat Virtual - poți comunica mai ușor cu ANAF, dar trebuie verificat periodic

Spațiului Privat Virtual (SPV) este un serviciu pus la dispoziția persoanelor fizice de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF). Astfel, persoanele fizice pot alege să primească, prin intermediul acestui serviciu, acte administrative fiscale emise în formă electronică de Fisc, precum și alte documente. La rândul lor, contribuabilii pot transmite, prin intermediul SPV: declarațiile fiscale, contractele de cedare a folosinței bunurilor, precum și diverse cereri sau sesizări.

Spațiul Privat Virtual - poți comunica mai ușor cu ANAF, dar trebuie verificat periodic
Noua conducere a ANAF analizează dacă își mai deschide magazinul online

Noua conducere a ANAF analizează "oportunitatea, modul de implementare și termenul de finalizare" pentru magazinul online, un proiect anunțat în toamna anului trecut. Pe lângă beneficiile directe pe care magazinul online le-ar fi adus în privința procesului de vânzare a bunurilor confiscate, ANAF miza ca acest proiect să susțină îmbunătățirea percepției contribuabililor față de Fisc și a relației cu aceștia.

Noua conducere a ANAF analizează dacă își mai deschide magazinul online
Ultimele ştiri
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Curs BNR
1 EUR5.0890 -0.0018-0.04 %
1 USD4.3140 -0.0006-0.01 %
1 GBP5.8317 +0.0016+0.03 %
1 CHF5.4821 +0.0037+0.07 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Must Read