Americanii le vând vehicule blindate bulgarilor, după ce aceștia au acceptat să sprijine militar Ucraina

Statele Unite au anunțat că au aprobat vânzarea de vehicule blindate către Bulgaria pentru 1,5 miliarde de dolari, un nou acord major cu un membru est-european al NATO în contextul războiului din Ucraina, potrivit AFP.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Americanii le vând vehicule blindate bulgarilor, după ce aceștia au acceptat să sprijine militar Ucraina

Statele Unite au anunțat că au aprobat vânzarea de vehicule blindate către Bulgaria pentru 1,5 miliarde de dolari, un nou acord major cu un membru est-european al NATO în contextul războiului din Ucraina, potrivit AFP, preluată de Hotnews.

Departamentul de Stat al SUA a notificat Congresul că a dat undă verde vânzării către Bulgaria a 183 de vehicule blindate Stryker, dintre care jumătate sunt vehicule de transport de infanterie.

Facebook și Instagram ar putea fi disponibile, pe bază de abonament, fără reclame, în Europa CITEȘTE ȘI Facebook și Instagram ar putea fi disponibile, pe bază de abonament, fără reclame, în Europa

Vânzarea „va îmbunătăți capacitățile Bulgariei de desfășurare rapidă a infanteriei și de livrare a forțelor”, se arată într-un comunicat.

„Bulgaria va folosi capacitățile sale sporite pentru a-și consolida apărarea internă și ca mijloc de descurajare împotriva amenințărilor regionale”, a precizat aceeași sursă.

Omul de afaceri Mohamed al-Fayed, fost proprietar Harrods și al echipei de fotbal Fulham, a murit la vârsta de 94 de ani CITEȘTE ȘI Omul de afaceri Mohamed al-Fayed, fost proprietar Harrods și al echipei de fotbal Fulham, a murit la vârsta de 94 de ani

Vânzarea are loc la o lună după ce Bulgaria, care deține stocuri mari de arme sovietice, a fost de acord să trimită aproximativ o sută de transportoare blindate de trupe în Ucraina.

A fost o premieră pentru această țară balcanică, care până acum a fost reticentă în a ajuta direct Kievul din cauza legăturilor sale istorice puternice cu Moscova.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0963 +0.0047+0.09 %
1 USD4.3898 +0.0246+0.56 %
1 GBP5.8842 +0.0180+0.31 %
1 CHF5.4805 +0.0101+0.18 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite