Ciucu la Poliție: Sunt nevinovat, nu am luat șpagă

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, s-a prezentat, la Poliție, în cadrul procedurilor controlului judiciar.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Ciucu la Poliție: Sunt nevinovat, nu am luat șpagă

Inquam Photos

Susține în continuare că nu este vinovat și că nu a luat mită.

 ”Detalii despre acest dosar voi da atunci când voi putea, dacă voi fi trimis în judecată. În acest moment, procurorii își fac treaba, trebuie să dovedească faptul că aș fi vinovat”, spune primarul.

România discută evitarea retrogradării. Primul a venit Fitch CONFIRMARE CITEȘTE ȘI România discută evitarea retrogradării. Primul a venit Fitch CONFIRMARE

El a reiterat ideea că este nevinovat.

”Sunt nevinovat în primul rând. Am această prezumție de nevinovăție. Eu nu am luat mită și nu am luat șpagă (…) În acest moment am vorbit și cu avocații, am vorbit și cu alții, nu pot da detalii despre acest dosar. Ceea ce pot să vă zic este că nu am luat niciun fel de șpagă. Eu nu am picat pe nicio interceptare, ca să fie foarte, foarte clar”, a adăugat Ciucu.

ANUNȚ Trump: Statele Unite au decis să reinstituie blocada navală asupra Iranului. Vor percepe o taxă de 20% pentru toate mărfurile transportate prin Strâmtoarea Ormuz CITEȘTE ȘI ANUNȚ Trump: Statele Unite au decis să reinstituie blocada navală asupra Iranului. Vor percepe o taxă de 20% pentru toate mărfurile transportate prin Strâmtoarea Ormuz

Acesta apreciază, însă, că ”nu este foarte în regulă ce se întâmplă azi în România”: ”Nu voi elabora mai mult, dar, când voi putea, o voi face!”.

Luna trecută a fost decis că Ciucu rămâne plasat sub control judiciar de către procurorii DNA.

Tribunalul București i-a respins contestația primarului, astfel că acesta rămâne sub controlul judiciar în dosarul în care este cercetat de DNA pentru luare de mită.

Decizia Tribunalului București este definitivă.

Ciucu a contestat la Tribunalul București măsura în dosarul în care este cercetat penal pentru luare de mită.

Banca Centrală a Rusiei a coborât dobânda de referință, pe fondul încetinirii economie CITEȘTE ȘI Banca Centrală a Rusiei a coborât dobânda de referință, pe fondul încetinirii economie

Ciprian Ciucu este acuzat că, în timpul campaniei electorale din noiembrie - decembrie 2025, a primit de la doi oameni de afaceri foloase necuvenite constând în servicii de publicitate și consultanță electorală, în schimbul eliberării unei autorizații și a unui certificat de urbanism pentru un proiect imobiliar.

Joi, el a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, alături de trei oameni de afaceri, având mai multe obligații, între care: să se prezinte ori de câte ori sunt chemați la organul de urmărire penală, să informeze cu privire la schimbarea locuinței și să nu depășească limitele teritoriale stabilite prin ordonanțele procurorului, fără acordul prealabil al organului judiciar competent.

Polonia impune un impozit de 60% pe profiturile excepționale înregistrate de companiile petroliere în urma războiului din Iran CITEȘTE ȘI Polonia impune un impozit de 60% pe profiturile excepționale înregistrate de companiile petroliere în urma războiului din Iran

'Din probatoriul administrat până în prezent a rezultat suspiciunea rezonabilă că, în luna noiembrie 2025, în contextul demersurilor efectuate pentru obținerea certificatului de urbanism și a autorizației de construire privind un proiect imobiliar situat în municipiul București, inculpații M.N.K.A. și M.M. ar fi oferit foloase necuvenite reprezentate de servicii de publicitate și consultanță electorală, prestate în perioada noiembrie - decembrie 2025, destinate susținerii activității politice și electorale a inculpatului Ciucu Ciprian, în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor de serviciu ce reveneau acestuia în cadrul procedurilor administrative desfășurate la nivelul Primăriei Sectorului 6 București. În același context, inculpatul S.I. ar fi facilitat acordarea respectivelor foloase, cunoscând scopul urmărit de participanți și contribuind la realizarea legăturii dintre persoanele care au oferit avantajele și funcționarul care urma să beneficieze de acestea, respectiv inculpatul Ciucu Ciprian. Totodată, din probatoriul administrat până în prezent a rezultat suspiciunea rezonabilă că inculpatul Ciucu Ciprian, în calitatea sa de primar al Sectorului 6 București, la acel moment, ar fi primit foloasele menționate anterior în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor de serviciu ce îi reveneau în procedurile administrative referitoare la respectivul proiect imobiliar', spun procurorii. 

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, plasat sub control judiciar de către procurorii DNA, afirmă că unele persoane s-ar fi folosit de numele său și s-ar fi cerut niște sume în campania electorală de anul trecut

”Eu nu am luat niciun leu și nu am condiționat emiterea acelor documentații de urbanism de primirea unor foloase”, susține Ciucu.

El arată că acuzațiile vin ”într-un context prost”, dar el se va comporta ”ca și când nimic nu s-a întâmplat” și va munci pentru oraș.

”Voi ține capul sus, nu voi evita întâlnirile publice și nici contactul direct cu bucureștenii. Pentru că nu am de ce!”, adaugă el.

"A fost o zi ciudată pentru mine. Este pentru prima oară când mi se întâmplă așa ceva. Dar am dus-o relativ ușor, sentimentele care m-au încercat au fost doar uimirea și frustrarea. Uimire pentru că nu știu de unde vine și frustrare pentru că, dimpotrivă, am limitat corupția, după puterile mele, în toate pozițiile publice sau civice în care m-am aflat.

Cu privire la acuzația de luare de mită... Se pare că niște persoane s-au folosit de numele meu și s-ar fi cerut niște sume în numele meu în campania electorală de anul trecut. Ei spun, într-un denunț, că eu aș fi știut. Mai mult voi afla după ce voi avea, împreună cu avocații, acces la dosar. Eu nu am luat niciun leu și nu am condiționat emiterea acelor documentații de urbanism de primirea unor foloase", a afirmat Ciprian Ciucu.

El a menționat că acuzațiile vin "într-un context prost".

Salariul minim crește după disputa PSD-PNL CITEȘTE ȘI Salariul minim crește după disputa PSD-PNL

"Aceste acuzații pică prost, într-un context prost: am enorm de mult de lucru la primărie și acum, cu acest dosar, voi avea de cărat după mine, probabil un an, doi sau trei, niște acuzații pe care va trebui să le demontez și un proces obositor și sâcâitor. Sper să scap cât mai repede de această tinichea.

În afară de timpul pe care va trebui să îl dedic acestui proces (mai am și altele, m-au dat dezvoltatori imobiliari în judecată atunci când am protejat legitim interesul public), mă voi comporta ca și când nimic nu s-a întâmplat și voi munci cu toate puterile pentru orașul nostru. Voi ține capul sus, nu voi evita întâlnirile publice și nici contactul direct cu bucureștenii. Pentru că nu am de ce!", a adăugat Ciucu.

El a subliniat că nu vrea să intre în alte "teze".

"Nu intru în alte teze, nu știu cum m-am căpătuit cu acest dosar. Îmi voi proba nevinovăția și voi colabora cu toată buna credință pe care o am cu reprezentanții sistemului de justiție", a încheiat primarul general al Capitalei.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2411 -0.0045-0.09 %
1 USD4.5892 -0.0122-0.27 %
1 GBP6.1458 -0.0114-0.19 %
1 CHF5.6615 -0.0054-0.10 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite