Deputații au modificat în acest sens legislația utilizării banilor încasați de România din vânzarea de certificate CO2 care îi sunt alocate gratuit de UE și care reprezintă sursa finanțării ajutorului de stat menționat.
Normele în vigoare până acum prevedeau că 15% din încasări sunt puse deoparte ″în vederea implementării de măsuri financiare în favoarea sectoarelor sau a subsectoarelor care sunt expuse unor riscuri semnificative de relocare a emisiilor de dioxid de carbon din cauza costurilor indirecte semnificative care sunt suportate efectiv de pe urma costurilor emisiilor de gaze cu efect de seră transferate în prețul energiei electrice (...)″.
În același timp, schema de ajutor de stat stipulează o valoare maximă anuală de 150 milioane euro.
Însă încasările la bugetul de stat din vânzări de certificate CO2 depind de fluctuațiile cotațiilor acestora pe piețele de profil.
″Prețul acestor certificate este fluctuant și impredictibil. (...) Conform datelor prezentate de industrie (...), această sumă nu a fost obținută de industrie în nici un an. Maximul sumei distribuite într-un an a fost de 133.000.000 euro, iar în 5 ani s-au alocat aproximativ 78% din maximul estimat de 150.000.000 euro anual. Pe de altă parte, nevoia de finanțare a industriei a crescut constant, pe fondul creșterii accelerate a prețurilor la energie, ajungând ca, în anul 2024, industria să primească numai un procent de 41,7% din suma totală solicitată. (...)
În toată această perioadă, provocările industriei energointensive au escaladat direct proporțional cu creșterea rolului și nevoii existenței acestei industrii în economia națională și în special în industria de apărare, iar la acest moment, fără asigurarea plății de ajutor de stat în cuantumul de 150.000.000 euro, nu se mai poate asigura desfășurarea activității, cu materializarea riscurilor dramatice pentru economia și bugetul național (...)″, se arată în fundamentarea modificării legislative.
Formularea aprobată de deputați păstrează procentul de 15% din încasări destinat schemei de ajutor de stat, însă adaugă că aceasta nu poate primi mai puțin de 150 milioane euro anual. În situația în care contravaloarea în lei a sumelor obținute din vanzarea de certificate în procent de 15% nu acoperă valoarea de 150 milioane euro, diferența va fi suportată din grosul de 42% al încasărilor, păstrat într-un cont al Ministerului Finanțelor.
Principalii beneficiari ai aceste scheme de ajutor de stat sunt coloșii industriali Alro Slatina și Liberty Galați.


















