Autori

Adrian Dumitrache

Adrian Dumitrache

Contact

Adrian Dumitrache are 6581 articole

Asirom câștigă contul RCA și CASCO al STB. Cât va primi un călător în caz de accident

Asirom, companie controlată de grupul austriac Vienna Insurance Group (VIG), a câștigat o licitație organizată de Societatea de Transport Bucuresti (STB) pentru asigurarea RCA și CASCO a parcului auto al transportatorului public din Capitală. Cele două polițe au fost semnate pentru suma de 18,91 milioane de lei, de la un estimat de 20,18 milioane de lei pentru 12 luni.

Asirom câștigă contul RCA și CASCO al STB. Cât va primi un călător în caz de accident
ASF a aprobat reducerea capitalului social al Asirom pentru acoperirea pierderilor

Pierderile Asirom Vienna Insurance Group înregistrate la finele anului 2021, în cuantum de 555,446 milioane de lei, vor fi acoperite prin diminuarea capitalului social al companiei cu 216,511 milioane de lei, plus prime de capital în sumă de 273,931 milioane de lei și rezultatul reportat din surplusul realizat din reevaluarea rezervelor companiei, care se ridică la 65,004 milioane de lei. Operațiunea a fost aprobată de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF), după ce acționarii și-au dat acordul în noiembrie 2022.

ASF a aprobat reducerea capitalului social al Asirom pentru acoperirea pierderilor
Bunuri de aproape 4 milioane de euro ale City Insurance și Euroins, scoase la licitație

Mai multe imobile și spații de birouri și comerciale, un teren și peste 40 de autoturisme aparținând City Insurance și Euroins, foști lideri ai pieței asigurărirlor, în prezent în faliment, au fost scoase la licitație de CITR Filiala Cluj SPRL, lichidatorul judiciar al celor două societăți, pentru suma totală de 3,915 milioane de euro, fără TVA.

Bunuri de aproape 4 milioane de euro ale City Insurance și Euroins, scoase la licitație
ANALIZĂ Primii 100 de brokeri de asigurare, cotă și profitabilitate în creștere. Cel mai profitabil intermediar

Industria brokerajului în asigurări a cunoscut în ultimii ani o creștere constantă a ponderii în volumul primelor subscrise de asigurători, la aproape 76%, această dinamică având ca efect avansul veniturilor din comisioane la 1,94 miliarde de lei, de la 1,65 miliarde de lei în 2021 și sub un miliard de lei în 2018. În acest context, rezultatul net (diferența dintre profituri și pierderi) al primilor 100 de brokeri după cota de piață a urcat în perioada 2019 - 2022 cu 51%, la 326,7 milioane de lei, conform datelor analizate de Profit.ro. În 2021, acest indicator s-a situat la 308 milioane de lei.

ANALIZĂ Primii 100 de brokeri de asigurare, cotă și profitabilitate în creștere. Cel mai profitabil intermediar
Ultimele ştiri
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Curs BNR
1 EUR5.0927 -0.0026-0.05 %
1 USD4.3982 +0.0134+0.31 %
1 GBP5.8456 -0.0208-0.35 %
1 CHF5.4605 -0.0118-0.22 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Must Read