EXCLUSIV Buget vom avea abia în martie - Întârzieri cauzate de amânările la adoptarea pachetelor de măsuri pe administrație publică și relansare economică

Guvernul va avea adoptat bugetul abia la începutul lunii luna martie, astfel că întreg primul trimestru va fi condiționat în privința unei părți importante a cheltuielilor la media lunară de anul trecut, potrivit informațiilor Profit.ro. La nivel guvernamental este considerat prioritar ca bugetul să fie construit cu un control cât mai strict al cheltuielilor, cu reducerea deficitului la nivelul agreat cu Comisia Europeană, astfel încât să fie bine primit de piețele financiare și să permită statului să își reducă în continuare dobânzile la care se împrumută.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
EXCLUSIV Buget vom avea abia în martie - Întârzieri cauzate de amânările la adoptarea pachetelor de măsuri pe administrație publică și relansare economică

Principalul motiv pentru prelungirea procesului de adoptare a biugetului este dificultatea cu care coaliția de guvernare s-a pus de acord asupra pachetelor de măsuri privind administrația publică și relansarea economică, arată sursele Profit.ro.

Înainte de a fi prezentată aici, informația a fost anunțată cu mult înainte pe Profit Insider

Un alt motiv pentru care bugetul a întârziat semnificativ este și lentoarea cu care ministerele au introdus în sistemul Ministerului Finanțelor propriile date necesare structurării bugetului pe 2026.

Unele ministere importante, cu alocări bugetare majore, nu au introdus nici până acum aceste date.

Guvernul va plăti de la buget salariile restante pentru mii de angajați de la Damen Mangalia și Liberty Galați CONFIRMARE CITEȘTE ȘI Guvernul va plăti de la buget salariile restante pentru mii de angajați de la Damen Mangalia și Liberty Galați CONFIRMARE

O situație similară, cu buget adoptat în martie, a mai fost întregistrată în 2021, dar în general bugetul se adoptă abia după ce anul începe, nu înainte, cum ar trebui. De exemplu, anul trecut, bugetul a fost adoptat în februarie.

Proiectul de buget pentru 2026 are ca obiectiv o țintă de 6,2% a deficitului bugetar la finalul anului, în condițiile menținerii nivelului ridicat al investițiilor, având în vedere faptul că până la 31 august 2026 România va închide proiectele finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență.

FOTO Bolojan, detalii despre buget agenției de rating Moody’s: Țintă de 6,2% a deficitului bugetar la finalul anului CITEȘTE ȘI FOTO Bolojan, detalii despre buget agenției de rating Moody’s: Țintă de 6,2% a deficitului bugetar la finalul anului

Deficit bugetar de 7,65% anul trecut, sub ținta anunțată anterior

Ministerul Finanțelor a anunțat, la finalul lunii ianuarie, că Guvernul a închis anul 2025 cu un deficit bugetar de 7,65% din PIB, 146 miliarde lei, în scădere cu 1 punct procentual față de deficitul înregistrat în anul 2024, de 8,67% din PIB. Nivelul de 7,65% al deficitului este sub ținta de 8,4% din PIB asumată la rectificarea din toamnă de către guvernul condus de premierul Ilie Bolojan.

Potrivit Finanțelor, deficitul mai mic este determinat de mutarea de proiecte de pe componenta de împrumut a PNRR pe cea de grant, dar și de veniturile mai mari din taxe și impozite.

„Unele au crescut vârtos!”. Isărescu nu crede că e loc de creștere a salariilor și pensiilor: Asta ar mai trebui, după ce am câștigat încrederea piețelor, să ne apucăm să creștem consumul CITEȘTE ȘI „Unele au crescut vârtos!”. Isărescu nu crede că e loc de creștere a salariilor și pensiilor: Asta ar mai trebui, după ce am câștigat încrederea piețelor, să ne apucăm să creștem consumul

(Nivelul cash al deficitului, anunțat lunar de Ministerul Finanțelor, este diferit de cel ESA, standardul UE, anunțat de către Comisia Europeană prin intermediul Eurostat. În timp ce deficitul cash s-a situat la 8,67% în 2024, cel ESA a fost de 9,3%. Inclusiv pentru 2025 sunt așteptări ca deficitul ESA să fie mai ridicat față de nivelul cash de 7,65% anunțat de către Ministerul Finanțelor)

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2592 +0.0036+0.07 %
1 USD4.5281 +0.0139+0.31 %
1 GBP6.0899 +0.0102+0.17 %
1 CHF5.7371 -0.0061-0.11 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite