Măsura este pregătită alături de alte măsuri de reformă a administrației publice, al cărei scop principal este ca în administrația publică locală, să aibă loc o reducere cu 30% din totalul posturilor aprobate, care va genera, la nivel național, o reducere de 10% a posturilor ocupate pe ansamblul autorităților administrației publice locale.
În acest an tranzitoriu, autoritățile locale pot aproba diminuarea cheltuielilor de personal proporțional cu cheltuielile aferente numărului de posturi ocupate ce ar trebui desființate.
Conform proiectului se prevedeși o reducere a cheltuielilor de personal pentru administrația publică centrală de 10%. Reducerile cheltuielilor salariale realizate de ministere în anul 2025 vor fi luate în calul la efectuarea reducerii totale de 10%.
Conform deciziei coaliției, pentru sistemele de învățământ și cultură, pentru spitalele publice și serviciile publice de ambulanță, dar și pentru sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională, proiectul finalizat acum prevede excepția de la reducerea de personal, dar cu măsuri compensatorii.
Aceste măsuri compensatorii includ reducerea sporul pentru doctorat în sistemul de învățământ.
Proiectul prevede că ”personalul care deține titlul științific de doctor beneficiază de o indemnizație pentru titlul științific de doctor în cuantum de 500 Iei brut lunar, care se acordă lunar numai dacă își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul și dacă are prevăzute în fișa postului un set de atribuții obiective și cuantificabile care să permită verificarea lunară a modului în care activitatea acestuia este valorificată în mod suplimentar.
Acum spirul de doctorat reprezintă 50% din salariul minim brut pe țară, dar a fost plafonat la nivelul anului 2018, adică aproximativ 950 lei brut.
În sistemul de apărare se are în vedere creșterea vârstei de pensionare pentru militari.
”Guvernul va aproba, la propunerea Ministerului Apărării Naționale și a Ministerului Afacerilor Interne, modificarea și completarea Legii nr.223/2015 privind pensiile militare de stat, cu modificările și completările ulterioare, în scopul creșterii etapizate și progresive a vârstei standard de pensionare, cu aplicarea unor măsuri tranzitorii și fără afectarea persoanelor care îndeplinesc condițiile legale pentru obținerea unei pensii de serviciu la data adoptării actului normativ”, prevede proiectul de ordonanță de urgență.
Totodată în sistemul sanitar, între altele, va fi introdus un nou sistem de clasificare a spitalelor și un sistem de salarizare după performanță, dar va fi introdusă o taxă de solidaritate pentru furnizorii de medicamente.
În sistemul sanitar, în termen de 60 de zile de la intrarea în vigoarea a ordonanței de urgență, Ministerul Sănătății va promova actele normative potrivit cărora se va realiza reducerea cheltuielilor în anul 2026, prin:
a) aplicarea metodologiei unitare pentru sumele reprezentând influențele financiare, reglementată prin art. XI din Legea nr. 163/2025 privind modificarea și completarea unor acte normative și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul sănătății, cu modificările ulterioare;
b) instituirea contribuției trimestriale temporare de solidaritate în sarcina deținătorilor de autorizații de punere pe piață a medicamentelor, reglementată prin art. VIII din Legea nr. 163/2025 privind modificarea și completarea unor acte normative și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul sănătății, cu modificările ulterioare;
c) reclasificarea unităților sanitare cu paturi, conform prevederilor art. I, pct. 5 din Legea nr. 163/2025 privind modificarea și completarea unor acte normative și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul sănătății, cu modificările ulterioare;
d) creșterea capacității de răspuns a ambulatoriilor de specialitate, reglementată prin art. III din Legea nr. 163/2025 privind modificarea și completarea unor acte normative și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul sănătății, cu modificările ulterioare;
e) organizarea achizițiilor centralizate, conform prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 20/2024 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 46/2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea Oficiului Național pentru Achiziții Centralizate.
















