Comisia Europeană, mesaj pentru România privind o înghețare a salariului minim: Este de competența statelor membre. O decizie nu poate încălca directiva UE

O eventuală decizie a Guvernului de a îngheța salariul minim nu ar încălca reglementările europene și nu ar putea conduce la o procedură de infringement, întrucât Directiva UE privind salariul minim nu stabilește nivelul salariilor minime și nu obligă niciun stat membru să le majoreze, a transmis un purtător de cuvânt al Comisiei Europene pentru Profit.ro. Competențele privind stabilirea salariului minim sunt ale statelor membre UE.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Comisia Europeană, mesaj pentru România privind o înghețare a salariului minim: Este de competența statelor membre. O decizie nu poate încălca directiva UE

În timp ce Guvernul pare să opteze pentru o înghețare a salariului minim în România, unii actori sociali, cu precădere sindicatele au încercat să combată perspectiva unei decizii de înghețare.

Blocul Național Sindical (BNS) a transmis chiar că, în cazul în care Guvernul își va menține opinia de înghețare a salariului minim și dacă nu va respecta formula de calcul, va sesiza Comisia Europeană și, pe cale de consecință, România riscă să piardă banii europeni din cadrul PNRR.

O decizie în direcția mesajului de acum al Comisiei a luat recent și Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE).

"Directiva privind salariul minim nu stabilește nivelul salariilor minime și nu obligă niciun stat membru să le majoreze. Conform Articolului 1(3), directiva respectă pe deplin competența statelor membre în stabilirea nivelului salariilor minime. Directiva stabilește un cadru care să contribuie la asigurarea faptului că salariile minime legale sunt adecvate. Aceasta include, de exemplu, stabilirea unor criterii clare pentru actualizarea salariilor minime legale sau utilizarea unor valori de referință indicative pentru a ghida evaluarea caracterului adecvat al acestora.

Cu toate acestea, statele membre sunt cele care trebuie să definească criteriile pe care le utilizează și valorile de referință pe care le vor utiliza pentru a evalua caracterul adecvat. Decizia pe care România ar putea-o lua cu privire la nivelul salariului minim nu poate, în sine, încălca directiva, deoarece directiva respectă pe deplin competența statelor membre de a determina nivelul salariilor minime", a declarat pentru Profit.ro un purtător de cuvânt al Comisiei Europene.

Prima locomotivă nouă a României - dată CFR după ce a atins 200 km/h VIDEO&FOTO CITEȘTE ȘI Prima locomotivă nouă a României - dată CFR după ce a atins 200 km/h VIDEO&FOTO

La finalul lunii octombrie, premierul Ilie Bolojan a transmis, la discuții pe această temă cu Consiliul Național Tripartit pentru Dialog Social, că, având în vedere argumentele analizelor economice, este foarte probabil ca salariul minim brut pe țară garantat în plată să rămână și anul viitor la nivelul din acest an.

Prim-ministrul a reamintit celor prezenți motivele pentru care anul viitor salariile din sectorul public vor rămâne la valoarea din acest an.

”Prim-ministrul Ilie Bolojan a spus că înțelege că oamenii cu salarii mici sunt cei mai afectați de creșterea costului vieții, dar, în egală măsură, o eventuală creștere anul viitor a salariului minim brut va genera creșteri în cascadă a multor salarii, deoarece de salariul minim brut sunt legate peste 40 de acte normative și mecanisme bugetare, care, la rândul lor, vor duce la creșterea în cascadă a cheltuielilor bugetare colaterale: contribuții, indemnizații, grile, sporuri, plafonări și alocații.

Chiar dacă Guvernul a decis plafonarea salariilor din sectorul public pentru anul viitor, o creștere a salariului minim va antrena automat o creștere a mai multor salarii din sectorul public, creștere pe care România nu și-o permite anul viitor”, a transmis, la momentul respectiv Guvernul.

Nicușor Dan: Administrația publică are niște probleme. O atitudine defensivă care face să băltească într-o rutină din care nu știe să iasă CITEȘTE ȘI Nicușor Dan: Administrația publică are niște probleme. O atitudine defensivă care face să băltească într-o rutină din care nu știe să iasă

Potrivit premierului, anul acesta, productivitatea muncii a crescut cu 5%, dar salariile au crescut deja cu peste 9%.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0844 -0.0003-0.01 %
1 USD4.3825 +0.0057+0.13 %
1 GBP5.7679 +0.0134+0.23 %
1 CHF5.5115 -0.0144-0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite