ANAF introduce o nouă categorie în formularul 205

Firmele vor declara distinct veniturile din transferul dezmembrămintelor dreptului de proprietate sub condiție suspensivă
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
ANAF introduce o nouă categorie în formularul 205

Începând cu veniturile plătite de la 1 ianuarie 2025, persoanele juridice care achită sume rezultate din transferul dezmembrămintelor dreptului de proprietate sub condiție suspensivă vor avea obligația să rețină impozitul la sursă și să îl declare distinct, pe fiecare beneficiar, în formularul 205.

Apple Music va crea liste de melodii cu ajutorul AI-ului CITEȘTE ȘI Apple Music va crea liste de melodii cu ajutorul AI-ului

‍Modificarea este prevăzută într-un proiect de ordin al ANAF care actualizează instrucțiunile de completare a declarației informative, arată Termene.ro.

Schimbarea vine ca urmare a completării art. 111 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 138/2024. Noile dispoziții stabilesc obligația de reținere la sursă a impozitului pentru veniturile obținute din transferul dezmembrămintelor dreptului de proprietate sub condiție suspensivă, atunci când plătitorul este persoană juridică sau entitate obligată să țină contabilitate.

Totodată, art. 132 alin. (2) din Codul fiscal prevede că plătitorii de venituri cu reținere la sursă trebuie să depună anual declarația 205, cu detalierea impozitului reținut pentru fiecare beneficiar.

Prevederile se aplică pentru veniturile plătite începând cu 1 ianuarie 2025. Prima raportare anuală în formularul 205 pentru aceste venituri va fi realizată până la sfârșitul lunii februarie 2026.

Ce se schimbă concret în practică

Proiectul de ordin modifică Anexa nr. 1 la OPANAF nr. 179/2022 și introduce o nouă categorie de venituri în lista celor care trebuie raportate prin formularul 205. Este vorba despre „venituri din transferul dezmembrămintelor dreptului de proprietate sub condiție suspensivă, plătite de persoane juridice sau alte entități care au obligația de a conduce evidență contabilă”.

Practic, schimbarea înseamnă trei lucruri esențiale:

  1. Firmele care plătesc astfel de venituri trebuie să rețină impozitul la sursă.
  2. Impozitul reținut trebuie declarat și plătit până la data de 25 a lunii următoare.
  3. Sumele și impozitul aferent trebuie raportate nominal, pe fiecare beneficiar, prin formularul 205 depus până la sfârșitul lunii februarie a anului următor.
FOTO Nouă fabrică în România - Producătorul de uși și ferestre Pinum ridică o unitate lângă București CONFIRMARE CITEȘTE ȘI FOTO Nouă fabrică în România - Producătorul de uși și ferestre Pinum ridică o unitate lângă București CONFIRMARE

Nu este introdus un nou impozit, ci este operaționalizată o obligație deja prevăzută în Codul fiscal prin OUG nr. 138/2024. Ordinul ANAF adaptează formularul 205 pentru a reflecta explicit această categorie de venituri.

Ce înseamnă „dezmembrăminte ale dreptului de proprietate”

În dreptul civil, dezmembrămintele dreptului de proprietate sunt drepturi reale derivate din proprietate, precum:

  • uzufructul
  • uzul
  • abitația
  • servitutea
  • superficia

Aceste drepturi pot fi transferate cu titlu oneros. În anumite situații, contractele prevăd o condiție suspensivă, adică producerea efectelor juridice este amânată până la îndeplinirea unui eveniment viitor și incert.

Din punct de vedere fiscal, momentul plății și al reținerii impozitului devine esențial. Dacă plata este realizată de o persoană juridică, aceasta trebuie să aplice mecanismul de reținere la sursă.

Modificări tehnice în formularul 20

Proiectul introduce:

  • o nouă literă (lit. l) în Capitolul I – „Depunerea declarației”
  • un nou subpunct 7.9 în Capitolul II – „Completarea declarației”
  • actualizarea Capitolului IV pentru a include această categorie între tipurile de venit pentru care se generează tabel distinct pe fiecare beneficiar

Aceasta înseamnă că, în cadrul aceluiași formular 205, pentru acest tip de venit va trebui generat un tabel separat, cu datele fiecărui beneficiar.

Impact pentru firme

Pentru companii, impactul este în principal procedural și administrativ:

  • trebuie identificate distinct contractele care implică transferuri de dezmembrăminte sub condiție suspensivă;
  • trebuie stabilit corect momentul reținerii impozitului;
  • sistemele contabile și de raportare trebuie actualizate pentru a reflecta noua categorie;
  • trebuie asigurată corelarea între declarațiile lunare privind impozitul reținut și raportarea anuală prin formularul 205.
Salariile își continuă scăderea reală pentru a șasea lună la rând, dar atenuat. Lefurile bugetarilor au scăzut și nominal CITEȘTE ȘI Salariile își continuă scăderea reală pentru a șasea lună la rând, dar atenuat. Lefurile bugetarilor au scăzut și nominal

În special societățile implicate în tranzacții imobiliare sau structuri contractuale complexe vor trebui să acorde atenție suplimentară acestei încadrări fiscale.

Impact pentru persoanele fizice

Pentru persoanele fizice care obțin astfel de venituri, efectul principal este că impozitul va fi reținut direct de plătitor. Astfel:

  • nu mai există obligația de a calcula individual impozitul pentru aceste venituri;
  • venitul va fi deja fiscalizat la momentul încasării;
  • informația va fi raportată nominal către ANAF.

Această raportare sporește capacitatea administrației fiscale de a corela datele privind veniturile persoanelor fizice cu alte declarații și informații disponibile.

Restructurare de amploare - Zeci de servicii fiscale ANAF gândite să fie desființate. Regionalele și județenele Fiscului au primit temă să facă scenarii

Direcțiile regionale și administrațiile județene ale ANAF lucrează în prezent la scenarii de eficientizare, în principal pe criteriu de cost, care presupun desființarea unor structuri. Astfel, numărul de servicii fiscale luate în calcul pentru desființare variază de la unu la două sau chiar trei în fiecare județ, rezultă din discuții ale Profit.ro cu șefi de AJFP-uri și alte persoane informate asupra acestor demersuri. Scenariile de reducere a structurilor ineficiente și de eliminare de posturi de conducere au fost cerute de președintele ANAF, Adrian Nica.

Per total ANAF, s-ar ajunge la eliminarea a câteva zeci de servicii fiscale.

Sunt luate în calcul și unele variante, cum ar fi ca un angajat ANAF să se deplaseze câteva ore pe săptămână în locațiile rămase fără unitate ANAF, dacă este solicitat acest lucru de către primăria respectivă.

Profit.ro a prezentat și pe finalul anului trecut planurile de reorganizare ale conducerii ANAF.

Potrivit informațiilor Profit.ro, reorganizarea nu va duce la concedierea de personal, urmând ca angajații să fie preluați de structrua care preia zona aferentă serviciului fiscal care se va desființa, dar eliminarea unor servicii fiscale orășenești sau comunale, precum și noi tăieri la posturi vacante, ar duce automat la eliminarea unor posturi de conducere.

Sunt vizate pentru eliminare în special serviciile fiscale mai mici și cele ineficiente, un indicator important fiind costul raportat la sumele colectate.

Fondatorul Altex: O să apară perioada grea, România a intrat deja într-o criză! CITEȘTE ȘI Fondatorul Altex: O să apară perioada grea, România a intrat deja într-o criză!

Conducerea ANAF dorește să aibă la dispoziție mai multe scenarii, pentru a se putea încadra mai rapid în limitele care îi vor fi stabilite prin bugetul pe 2026, dar șefii de regionale și de administrații județene au primit libertatea sî vină cu propriile propuneri pentru reduceri de costuri și restructurări.

Sindicatele din ANAF nu se așteaptă la reduceri de personal, având în vedere că Fiscul pierde oameni constant de mai mulți ani

Pe hârtie ANAF are 22.507 posturi, dar dintre acestea sunt ocupate mai puțin de 20.000.

Problema este că salarizarea uniformă a dus la depopularea de direcții unde munca este complexă, grea sau riscantă, cum ar fi Antifraudă sau Direcția de mari contribuabili.

De asemenea, în ultimele luni se înregistrează multe plecări în privat ale unor angajați, mai ales în orașele mari, arată reprezentanții angajaților.

Băsescu îi atacă pe cei care cer măriri de salarii: Pe ce lume trăiesc?! CITEȘTE ȘI Băsescu îi atacă pe cei care cer măriri de salarii: Pe ce lume trăiesc?!

O rezolvare pe termen scurt a venit prin măsura introdusă de la începutul acestui an de a da competențe naționale pentru control și inspecție, ceea ce a permis centralei ANAF să aducă din teritoriu oameni temporar la structurile deficitare sau să distribuie acțiuni de control și verificare în teritoriu.

"Așteptăm încă reorganizarea. În teritoriu, la solicitarea conducerii ANAF, se fac simulări pentru diferite variante de reorganizare, decizia finală urmând să depindă probabil în mare măsură de eficiență și de spațiul bugetar.

Nu sunt perspective de a da oameni afară, dar e probabil să vedem unele relocări odată cu desființarea unor servicii, precum și eliminarea unor posturi de șefi. Deficitul de personal în ANAF este mare, mai ales la unele structuri critice, iar numărul de angajați scade de mulți ani prin plecări și pensionări.

Sunt structuri ca Antifrauda București sau Inspecția fiscală de la DGAMC, unde deficitul de personal este pe la 40%", a declarat pentru Profit.ro președintele SindFisc, Liviu Toader.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2592 +0.0036+0.07 %
1 USD4.5281 +0.0139+0.31 %
1 GBP6.0899 +0.0102+0.17 %
1 CHF5.7371 -0.0061-0.11 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite