Nu este vorba despre tulpina cu transmitere de la om la om, a anunțat Institutul Cantacuzino, care a analizat probele provenite de la pacient.
Anterior, INSP a afirmat că este vorba despre tulpina care circulă în România și în Europa, în timp ce, la originea focarului de pe nava de croazieră MV Hondius s-a aflat tulpina care circulă în America de Sud, scrie News.ro.
"Proba de la pacientul testat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad a fost identificată de către specialiștii Laboratorului infecții transmise prin vectori din Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară "Cantacuzino", joi 14 mai a.c., cu rezultat pozitiv, folosind testul Elisa, iar astăzi, 18 mai a.c., proba a fost testată folosind tehnica Western Blot. De menționat că, prin acest ultim test se confirmă prezența anticorpilor de tip IgM și IgG pentru serotipurile de Hantavirusuri specifice Europei și Asiei (Puumala, Dobrava, Hantaan și Seoul)", precizează Institutul Cantacuzino.
Aceste tipuri de virusuri nu se transmit de la om la om, ci numai prin contact cu rozătoarele.
"Pentru prima oară, în România, în anul 2005 au fost înregistrate cazuri de infecție cu virusul Hantaan în zona Arad, ocazie cu care Institutul Cantacuzino a efectuat investigații serologice la grupuri profesionale cu risc. Au fost recoltate 115 probe serologice de la pădurari din județele: Argeș, Arad, Mureș, Harghita, Covasna și Bistrița-Năsăud. Nivelul de seroprevalență a fost de 6,08%, considerat de autori, similar celor întâlnite la persoane din această grupă de risc din țări vecine", menționează sursa citată.
Control la Spitalul Ștei, de unde provine pacientul cu hantavirus
Opt pacienți de la Spitalul de Psihiatrie și pentru Măsuri de Siguranță Ștei, unde a fost identificat un caz de infectare cu hantavirus, au fost izolați, fiind contacți ai bărbatului deja diagnosticat. De asemenea, controlul dispus de Ministerul Sănătății a relevat deficiențe în activitatea de deratizare și nerespectarea normelor sanitare în zone cu risc crescut de contaminare, precum și suprafețe neigienizate și condiții necorespunzătoare de depozitare, fiind aplicate amenzi care au totalizat 5.000 de lei.
"În urma controlului desfășurat de Inspecția Sanitară de Stat la Spitalul de Psihiatrie și pentru Măsuri de Siguranță Ștei, ca urmare a confirmării unui caz de infecție cu hantavirus, au fost dispuse măsuri pentru prevenirea răspândirii infecției și pentru remedierea neconformităților identificate în cadrul unității sanitare. Inspectorii sanitari au dispus relocarea celor 8 pacienți contacți ai cazului într-o zonă izolată, organizată în saloane tip nucleu, cu circuite separate, pentru protejarea celorlalți pacienți și a personalului medical. Persoanele contacți vor rămâne sub supraveghere și carantină pentru o perioadă de 21 de zile. Controlul a evidențiat mai multe neconformități privind respectarea normelor igienico-sanitare și a protocoalelor de lucru", informează Ministerul Sănătății.
Pentru deficiențele constatate în activitatea de deratizare, unitatea sanitară a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare de 2.000 de lei, după ce în documentele de intervenție lipseau informații esențiale, precum lotul produsului utilizat și avizul biocidului, aspecte care nu permit certificarea eficienței măsurilor împotriva rozătoarelor. Inspectorii sanitari desfășoară un control și la firma de deratizare.
"De asemenea, în urma verificărilor efectuate în blocul alimentar, inspectorii au constatat existența unor suprafețe neigienizate și condiții necorespunzătoare de depozitare, fiind aplicată o sancțiune de 3.000 de lei pentru nerespectarea normelor sanitare în zone cu risc crescut de contaminare. Totodată, s-a constatat depășirea capacității aprobate a unității, cu 319 pacienți internați raportat la 314 paturi funcționale, situație care afectează menținerea circuitelor sanitare corespunzătoare", informează MS.
Ca urmare a celor constatate, Inspecția Sanitară de Stat a impus conducerii spitalului un plan de conformare cu măsuri urgente pentru remedierea deficiențelor de igienă din blocul alimentar și refacerea procedurilor de deratizare, sub supraveghere strictă.














