Ministerul Apărării explică de ce avioanele nu au doborât drona înainte de a lovi un bloc din Galați

Ministerul Apărării a transmis că incidentul în urma căruia o dronă rusească a lovit un bloc din Galați nu reprezintă un atac asupra României, ci este consecința războiului din Ucraina.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Ministerul Apărării explică de ce avioanele nu au doborât drona înainte de a lovi un bloc din Galați

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Locțiitorul comandantului Comandamentului Forțelor Întrunite, generalul de brigadă Gheorghe Maxim a afirmat, în legătură cu drona prăbușită la Galați, că nu au existat oportunități reale de angajare a acesteia în condiții de siguranță și a adăugat că situația este sub control și nu ne confruntăm cu un atac asupra României, ci cu efectele unui conflict desfășurat în apropierea frontierei.

FOTO Decathlon a deschis un nou magazin în București, în centrul comercial Plaza România CITEȘTE ȘI FOTO Decathlon a deschis un nou magazin în București, în centrul comercial Plaza România
Generalul de brigadă Gheorghe Maxim a declarat că sistemele de supraveghere ale spațiului aerian ale Armatei Române au monitorizat permanent situația aeriană din zona de frontieră, o situație complexă în care au fost implicate 50 de drone, scrie News.ro.
 
"Sistemele de supraveghere ale spațiului aerian ale Armatei României au monitorizat permanent situația aeriană din zona de frontieră, o situație deosebit de complexă în această noapte, în care au fost implicate aproximativ 50 de dispozitive de atac cu întrebuințare unică.
Atacul a început în jurul orelor 21:15 și a durat până în jurul orei 2.20 de minute, vizând porturile Reni, Orlivka, Chilia și Vylkove. În timpul atacului asupra infrastructurii portuare ucrainene au fost aplicate procedurile prevăzute pentru astfel de situații, inclusiv alertarea și decolarea aeronavelor aflate în serviciu de luptă poliție aeriană, respectiv două aeronave F-16 de la Baza 86 Aeriană Fetești și o aeronavă IAR 330 Puma SOCAT", a afirmat locțiitorul comandantului Comandamentului Forțelor Întrunite.
 
El a precizat că piloții au fost autorizați să angajeze ținta aeriană.
 
"Piloții aeronavelor au fost autorizați să angajeze ținta aeriană în condiții de siguranță pentru populație și pentru obiectivele din zonă. Drona care a provocat incidentul de la Galați a fost descoperită la ora 1.46, la 19 kilometri est Reni. A intrat în spațiul aerian al României la ora 1.52. A fost pierdută de pe radar la ora 1.56 de minute, parcurgând circa 10 kilometri în spațiul aerian național. Decizia de angajare a unei ținte aeriene se bazează pe informații confirmate și pe o evaluare permanentă a situației operaționale din zonă", a explicat generalul de brigadă Gheorghe Maxim.
El a afirmat că decizia de angajare sau nu a unei drone ostile în spațiul aerian național este fundamentată după un calcul al riscurilor.
 
"În cazul dronelor de mici dimensiuni, care zboară la altitudini reduse și cu viteze relativ mici, timpul disponibil pentru identificare, evaluare, clasificare a amenințării aeriene și luarea unei decizii de angajare și de combatere este uneori extrem de scurt. Decizia pilotului de a angaja sau nu o dronă ostilă în spațiul aerian național este fundamentată pe un calcul riguros de management al riscurilor. O eventuală angajare deasupra unei zone urbane prezintă riscuri semnificative pentru siguranța populației și a infrastructurii. În multe situații, resturile rezultate în urma angajării unui obiect aerian pot produce efecte comparabile sau chiar mai grave decât impactul dronei în sine, dronă despre care în acel moment nu aveam informații dacă este o dronă care are încărcătură de luptă sau este o dronă de înșelare", a mai transmis locțiitorul comandantului Comandamentului Forțelor Întrunite.
 
El a menționat că în cazul dronei de la Galați nu au existat oportunități reale de angajare a acesteia în condiții de siguranță.
 
"Toate datele disponibile au fost deja analizate pentru a stabili exact succesiunea evenimentelor și a rezultat faptul că nu au existat oportunități reale de angajare a acesteia în condiții de siguranță. Vreau să transmit foarte clar faptul pe această cale că situația este sub control. Nu ne confruntăm cu un atac asupra României. Ne confruntăm cu efectele unui conflict desfășurat în imediata apropiere a frontierei noastre, din nefericire, cu consecințe directe asupra populației din zonă", a mai declarat generalul de brigadă Gheorghe Maxim.
Șerban Holding bagă în insolvență alte trei companii CITEȘTE ȘI Șerban Holding bagă în insolvență alte trei companii

Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării, a afirmat că a discutat cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, căruia i-a argumentat că solicitările României ar trebui implementate în zona Dobrogei, până când capabilitățile anti dronă comandate sunt livrate. 

El a precizat că avioanele de vânătoare au avut autorizație de tragere. ”Da, în cele 4 minute cât (drona - n.r.) s-a aflat în spațiul aerian românesc nu s-a putut trage fără ca proiectilul să facă pagube mai mari în municipiul Galați ori astfel încât proiectilul să nu ajungă în afara României și să fie considerată o imixtiune în războiul din Ucraina”, a subliniat Miruță.

VIDEO&FOTO Momentul în care drona se prăbușește pe blocul din Galați. Cum arată apartamentul lovit CITEȘTE ȘI VIDEO&FOTO Momentul în care drona se prăbușește pe blocul din Galați. Cum arată apartamentul lovit

”Războiul de la granițele României este o realitate. La fel de reală este și responsabilitatea noastră de a lua decizii raționale, bazate pe fapte, nu pe emoție sau pe speculații. În urma incidentului din noaptea trecută, am informat imediat Președintele României și aliații noștri din NATO. Am avut o conversație telefonică în această dimineață cu Mark Rutte, secretarul general al NATO, căruia i-am argumentat încă o dată cât de important este ca ceea ce noi am solicitat oficial la nivel aliat să fie implementat în zona Dobrogei, până când capabilitățile anti dronă de curând comandate de Ministerul Apărării vor fi livrate”, a arătat Radu Miruță.

El a precizat că este vorba despre o dronă Geran 2.

”Da, a fost descoperită și urmărită pe radarul nou instalat în zona Galați, după incidentul de acum două săptămâni. Da, avioanele de vânătoare au avut autorizație de tragere. Da, în cele 4 minute cât s-a aflat în spațiul aerian românesc nu s-a putut trage fără ca proiectilul să facă pagube mai mari în municipiul Galați ori astfel încât proiectilul să nu ajungă în afara României și să fie considerată o imixtiune în războiul din Ucraina. Da, avem nevoie de mai multe sisteme de apărare antiaeriană de la sol, pe care nu le avem pentru că, de la începutul războiului din Ucraina, cine a avut decizia asta nu a luat-o. De 5 luni, de când sunt ministru, înzestrarea Armatei este prioritatea mea numărul 1 și față de situația de dinainte acum avem pentru prima oară în SAFE 8 sisteme de apărare antidronă”, a subliniat ministrul.

ULTIMA ORĂ Diferență record între prețul benzinei și cel al motorinei la Rompetrol, care în ultimele 10 zile a scumpit benzina cu 50 de bani și a ieftinit motorina cu 35 de bani CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Diferență record între prețul benzinei și cel al motorinei la Rompetrol, care în ultimele 10 zile a scumpit benzina cu 50 de bani și a ieftinit motorina cu 35 de bani

El a menționat că se lucrează deja la măsuri suplimentare pentru întărirea securității pe Flancul Estic, o parte dintre aceste măsuri urmând a fi anunțate în următoarele ore.

Președintele Nicușor Dan a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării vineri, la ora 11 pentru a discuta implicațiile ”celui mai grav incident care a afectat teritoriul național de la începutul războiului de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei”.

O dronă s-a prăbușit, vineri noaptea, pe un bloc din Galați, incidentul fiind urmat de o explozie și incendiu la un apartament situat la etajul 10 al imobilului.

Cele două persoane rănite după ce o dronă a căzut pe un bloc din Galați și a explodat avariind un apartament sunt o femeie de 52 de ani și copilul ei de 14 ani. Cei doi au suferit arsuri minore când au trecut prin holul în care era incendiul izbucnit după prăbușirea dronei și după explozie.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite