Indicele de încredere în economie (Economic Sentiment Indicator – ESI) a scăzut la 92,3 puncte în ianuarie, față de 93,1 puncte în decembrie.
Este a noua lună la rând când indicele se află sub nivelul neutru de 100 de puncte, adică în zona care sugerează o contracție a economiei, relevă datele analizate de Profit.ro.
ESI este calculat de Comisia Europeană pe baza răspunsurilor managerilor din principalele sectoare ale economiei, precum și ale consumatorilor, și are un grad înalt de corelare cu evoluția produsului intern brut - deși în ultimele luni această corelație pare să se fi slăbit, pe fondul pesimismului accentual al consumatorilor, care trage în jos media trimestrială a ESI.
BCR estimează o creștere economică de 2,1% în acest an, în accelerare de la 1,3% în 2025, însă avertizează că aceasta depinde de evoluția investițiilor , care se bazează pe absorbția fondurilor UE
„Tabloul prezentat de ESI la începutul anului 2026 sugerează că există unele riscuri negative pentru previziunile noastre, mai ales dacă percepția consumatorilor nu se îmbunătățește pe parcursul anului”, arată analistul BCR Rareș Racoviță.
În cazul consumatorilor, indicele a scăzut cu 3,7 puncte față de decembrie, și la -34,6 puncte este la cel mai redus nivel de după perioada 2010-2011, când se simțea efectul măsurilor de austeritate: creșteri de taxe și scăderea salariilor bugetarilor. Un nivel atât de scăzut nu a fost atins nici măcar în pandemie.
Consumatorii au estimări mai pesimiste privind evoluția situației financiare și economice în perioada următoare, arată că situația financiară din urmă s-a deteriorat și au intenții mai reduse privind achizițiile majore în următoarele luni.
„Consumatorii rămân probabil excesiv de pesimiști din cauza efectelor persistente ale măsurilor de consolidare fiscală și a inflației ridicate”, arată analistul BCR.
Din vara anului trecut au fost majorate taxele pe consum (TVA și accize). În sectorul bugetar, salariile rămân, cel mai probabil, înghețate și în acest an, pentru al doilea la rând, evoluție similară fiind și pentru pensii. În termeni reali, salariul mediu net este în scădere începând cu august 2025.
Teama privind șomajul în următoarele 12 luni a crescut în ianuarie comparativ cu decembrie, după ce scăzuse în luna precedentă.
Managerii din industria manufacturieră se așteaptă la o producție mai scăzută, ceea ce a dus la o scădere ușoară a indicelui sectorial, de 0,1 puncte. BCR notează însă creșterea capacității utilizate de la 68,5% la 69,9% față de trimestrul 4 din 2025, nivel care se află însă sub media istorică.
Industria, care generează circa o cincime din PIB, a scăzut cel mai probabil și în 2025, pe fondul unei cereri externe slabe.
În sectorul serviciilor, indicele a scăzut cu 0,9 puncte, pe fondul deteriorării afacerilor trecute, a scăderii cererii și a unor așteptări mai reduse privind cererea.
Managerii din sectorul comerțului cu amănuntul au raport o scădere a vânzărilor, creșterea stocurilor și așteptări mai reduse privind vânzările în perioada următoare, astfel că indicele sectorial a scăzut cu 0,8 puncte. Cifra de afaceri în comerțul cu amănuntul a continuat să scadă și în noiembrie, în termeni anuali, fiind a patra lună la rând de contracție.
Doar în sectorul construcțiilor indicele a crescut, cu 0,1 puncte, pe fondul creșterii așteptărilor privind angajările, în timp ce comenzile au scăzut.
În ceea ce privește evoluția prețurilor, cele mai mari creșteri sunt așteptate de managerii din retail, dar și în industrie și construcții sunt așteptate majorări ale prețurilor, la fel ca în cazul consumatorilor.
Indicele privind angajările a scăzut de la 101,8 puncte la 99,1 puncte, pe fondul intențiilor mai reduse de angajare în industrie și retail.

















