FBI a fost atacat de hackeri

FBI investighează un atac asupra rețelei sale de calculatoare, un incident izolat care în prezent a fost oprit, a anunțat agenția.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
FBI a fost atacat de hackeri

FBI investighează un atac asupra rețelei sale de calculatoare, un incident izolat care în prezent a fost oprit, a anunțat agenția.

"FBI este la curent cu incidentul și lucrează pentru a obține informații suplimentare", a precizat agenția într-o declarație trimisă prin e-mail către Reuters, fără a oferi mai multe detalii.

FOTO TikTok adaugă fluxuri dedicate pentru diverse categorii de conținut CITEȘTE ȘI FOTO TikTok adaugă fluxuri dedicate pentru diverse categorii de conținut

CNN, care a relatat prima dată incidentul citând surse informate, susține că oficialii FBI cred că este vorba despre computere de la biroul din New York, care fuseseră folosite pentru a investiga exploatarea sexuală a copiilor, scrie News.ro.

Nu este clar când a avut loc incidentul, iar o sursă CNN spune că originea actului de piraterie informatică este încă în curs de investigare.

Breșa informatică de la FBI este cea mai recentă dintr-o serie de incidente de piraterie înregistrate în ultimii zece ani în instituții de profil înalt ale guvernului american. La sfârșitul anului 2020, oficialii au descoperit o operațiune de spionaj cibernetic de amploare în numeroase rețele federale, iar hackerii au fost legați de serviciile secrete rusești.

În 2015, Oficiul pentru Managementul Personalului (OPM) a anunțat că și el a fost piratat și că au fost furate înregistrări ale angajaților federali. Încălcarea OPM a fost atribuită ulterior hackerilor chinezi.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0963 +0.0047+0.09 %
1 USD4.3898 +0.0246+0.56 %
1 GBP5.8842 +0.0180+0.31 %
1 CHF5.4805 +0.0101+0.18 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite