Vizita Majestății Sale Margareta, Custodele Coroanei României, și a Alteței Sale Regale Principele Radu s-a înscris într-un program de întâlniri și vizite cu caracter instituțional, având ca obiectiv prezentarea unor elemente privind activitatea și direcțiile de dezvoltare ale companiei.






Programul a inclus Oficiul Poștal nr. 2, situat pe Bulevardul Ion Mihalache, recent modernizat și integrat în noua identitate vizuală a companiei.

Familia Regală a vizitat, de asemenea, Hubul Logistic și de Curierat Regional București, structură strategică a companiei recent modernizată și retehnologizată, unde au fost prezentate activitățile operaționale și investițiile realizate pentru modernizarea infrastructurii logistice și creșterea capacității de procesare și distribuție a trimiterilor poștale și de curierat.
Un moment aparte al vizitei l-a reprezentat plantarea unui stejar în curtea Poștei Române.

Poșta Română va deschide un mare hub logistic și de curierat, investiție de 50 milioane lei
Proiectul din Capitală face parte dintr-un amplu program de investiții desfășurat de operatorul poștal național, care depășește 150 de milioane de lei și vizează modernizarea tuturor hub-urilor logistice și de curierat regionale ale companiei, precum și dotarea acestora cu echipamente tehnologice de ultimă generație, conform datelor Profit.ro.
"Poșta Română se află într-un moment definitoriu al evoluției sale. Nu ne modernizăm doar pentru a ține pasul cu vremurile, ci pentru a le anticipa.
Modernizarea Hub-ului Logistic și de Curierat Regional București este o etapă esențială în construirea unei rețele poștale moderne, capabile să facă față provocărilor economiei digitale. Ne asumăm un rol activ în reconstrucția infrastructurii logistice a României, cu obiectivul clar de a dezvolta o rețea nu doar funcțională, ci și competitivă, agilă și perfect integrată în dinamica globală a pieței de curierat", spunea Valentin Ștefan, directorul general al Poștei Române, într-un comunicat din mai 2025. Mai multe detalii AICI.
În prezent, Poșta Română operează șapte hub-uri regionale în București, Craiova, Iași, Brașov, Galați, Cluj-Napoca și Timișoara.
În 2024, compania a investit peste 150 de milioane de lei în echipamente moderne de sortare, inclusiv instalarea primei benzi automate de sortare din ultimele cinci decenii, la Cluj-Napoca.
Operatorul poștal a achiziționat opt echipamente de sortare de ultimă generație, din care patru au fost deja instalate în hub-urile din Cluj-Napoca, Oradea, Timișoara și Galați.
Odată cu finalizarea acestor investiții, Poșta Română va avea capacitatea de a procesa aproximativ 500.000 de colete pe zi, o creștere semnificativă a eficienței operaționale, potrivit datelor companiei.
Profit.ro a anunțat, în luna martie a acestui an, că Poșta Română a primit șase oferte pentru contruirea unui centru logistic și de curierat în localitatea Roman, județul Neamț, obiectivul investiției fiind dezvoltarea infrastructurii logistice naționale și optimizarea serviciilor poștale.
Mai multe detalii AICI.
Poșta Română a consemnat afaceri de 1,72 miliarde de lei în 2024, în creștere cu 9,6% față de 2023.
Acționarii companiei sunt Ministerul Economiei - 93,75% din acțiuni și Fondul Proprietatea, cu o participație de 6,25%. Rețeaua poștală numără peste 5.600 de unități, deservită de circa 21.000 angajați.
















