Date surprinzătoare. Eșecul răsunător al primului Ferrari electric nu e chiar catastrofal. Compania a atins deja ținta de vânzări, în doar două luni de la lansare

Ferrari a atins deja ținta de vânzări pe acest an pentru controversatul model electric Luce, în doar două luni de la lansare.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Date surprinzătoare. Eșecul răsunător al primului Ferrari electric nu e chiar catastrofal. Compania a atins deja ținta de vânzări, în doar două luni de la lansare

Deși proiectul Luce, conceput de fostul designer Apple Jony Ive și evaluat la 550.000 de euro, a stârnit un val de critici din cauza aspectului său „neconvențional” în comparație cu modelele de serie, mult mai ieftine, cererea – în special din China – s-a dovedit a fi mai puternică decât se aștepta.

Conform unor informații neoficiale furnizate de două persoane familiarizate cu subiectul, Ferrari intenționa să vândă mai puțin de 500 de unități Luce în acest an, iar acest obiectiv a fost atins în iulie – la doar două luni după premiera tumultoasă din mai, când utilizatorii de internet au ridiculizat stilul mașinii, iar fostul președinte al Ferrari, Luca Cordero di Montezemolo, a sugerat chiar o fotografie a modelului cu caracteristicul „cal atârnat”.

ULTIMA ORĂ Scumpiri pe linie la pompe. Benzina și motorina au ajuns doar la 15 bani de maximele istorice din martie CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Scumpiri pe linie la pompe. Benzina și motorina au ajuns doar la 15 bani de maximele istorice din martie

Pe termen lung, compania își propune să vândă 2.500 de unități Luce până în 2030, adică aproximativ 600 de unități pe an, ceea ce ar reprezenta doar 5% din vânzările anuale totale ale producătorului din Maranello – un obiectiv pe care majoritatea analiștilor îl consideră pe deplin realizabil.

După lansarea din luna mai, acțiunile Ferrari de la Bursa din Milano au pierdut peste 8% în prima sesiune de tranzacționare de după prezentarea mașinii, reflectând scepticismul investitorilor față de experimentul electric al mărcii.

În prezent, situația este complet diferită – cotația se situează în jurul valorii de 340 de euro și arată un impuls clar de creștere față de ultima sesiune, depășind nivelul de rezistență de 340,75 euro, cu o creștere simultană a indicatorului RSI la aproximativ 65 de puncte, ceea ce sugerează un apetit reînnoit al cumpărătorilor.

VIDEO & FOTO SPION Pick-up derivat din Bigster: Renault pregătește lansarea lui Niagara CITEȘTE ȘI VIDEO & FOTO SPION Pick-up derivat din Bigster: Renault pregătește lansarea lui Niagara

Ferrari susține modelul Luce ca o modalitate de a ajunge la o nouă generație de clienți înstăriți, în special din China și din centrele tehnologice precum Silicon Valley, deja obișnuiți să conducă mașini electrice, oferind în același timp dealerilor instrucțiuni clare de a nu-i forța pe colecționarii tradiționali de modele Ferrari cu motor cu ardere internă să treacă la vehicule electrice.

În plus, tensiunile legate de acest model au coincis cu plecarea bruscă a directorului de lungă durată al departamentului de marketing și vânzări, Enrico Galliera, deși compania susține că decizia a fost luată înainte de premiera modelului Luce.

Luna trecută a fost anunțat că Enrico Galliera, director de marketing al Ferrari timp de 16 ani, va părăsi compania auto italiană la scurt timp după ce lansarea lui Ferrari Luce a generat o serie nesfârșită de critici și controverse în spațiul public, inclusiv din partea fostului CEO, Luca di Montezemolo.

Activitățile de marketing ale Ferrari vor fi conduse de un nou director, Massimiliano di Silvestre, care până acum a fost director de marketing al BMW Italia, un post în care a reușit să facă performanță.

VEZI ȘI VIDEO&FOTO Furie după lansarea primului Ferrari complet electric. “Aceasta este cu siguranță o mașină pe care chinezii nu o vor imita!”

Enrico Galliera, un clasic al poziției de director de marketing pentru Ferrari, va pleca pentru a-și urma noi provocări, după cum anunță compania italiană, care susține că despărțirea nu are legătură cu modelul Luce.

 LEGE Noua rovinietă TollRO - amânată cu încă 3 luni. Noul sistem va fi aplicat de la 1 octombrie CITEȘTE ȘI LEGE Noua rovinietă TollRO - amânată cu încă 3 luni. Noul sistem va fi aplicat de la 1 octombrie

Lansarea lui Ferrari Luce a fost o lovitură grea pentru constructorul de mașini sport de lux, pentru că valul de critici a fost mai mare decât s-ar fi așteptat cineva. Cea mai grea lovitură a fost primită din partea fostului CEO Luca di Montezemolo, care a folosit cuvinte grele pentru a-și transmite nemulțumirea. El a spus că mașina nu merită sigla Ferrari și speră ca aceasta să fie îndepărtată de pe mașină.

Ferrari Luce, prima mașină electrică a mărcii, așteptată cu sufletul la gură de fanii mărcii dar și de întreaga industrie auto, a dezamăgit din cauza unui design care nu amintește aproape deloc de spiritul și emoția mașinilor Ferrari care au făcut istorie.

ULTIMA ORĂ Directorul fabricii Dacia Maroc anunță când vine noul Sandero: Am început să lucrăm la a patra generație Dacia, electrică CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Directorul fabricii Dacia Maroc anunță când vine noul Sandero: Am început să lucrăm la a patra generație Dacia, electrică

Luce a fost proiectat nu de designerii auto ai mărcii italiene, ci de o echipă de designeri industriali a lui Jony Ive, care anterior a fost designer la Apple. De altfel, aceasta a fost și una dintre răutățile cu care a fost gratulată mașina, că ar aminti de un telefon mobil cu roți.

Ferrari Luce rămâne, dincolo de controversele privind aspectul său, un vehicul ultrasportiv, cu o putere maximă de 1.050 CP, transmisă către roți de nu mai puțin de patru motoare, alimentate de o baterie de 122 kWh, care asigură o autonomie de 530 km. Prețul de pornire al acestui model este de aproximativ 550.000 euro.

Noul director de marketing al Ferrari are o experiență de peste 20 de ani în industria auto, în segmentul premium și de lux, și va prelua funcția pe 1 iulie.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2337 +0.0027+0.05 %
1 USD4.5926 -0.0124-0.27 %
1 GBP6.1088 -0.0090-0.15 %
1 CHF5.6047 -0.0104-0.19 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite