VIDEO "Străzi private" în România. Președintele CJ Ilfov, Hubert Thuma: Avem probleme în foarte multe zone unde dezvoltatorul nu vrea să predea străzile - Profit.ro Maratonul Infrastructură și Mobilitate

Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, afirmă că ar fi nevoie de „intervenții legislative” în ceea ce privește dezvoltatorii imobiliari, arătând că unii dintre aceștia nu sunt de acord cu trecerea în administrarea autorităților locale a drumurilor din cartierele pe care le construiesc.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
VIDEO "Străzi private" în România. Președintele CJ Ilfov, Hubert Thuma: Avem probleme în foarte multe zone unde dezvoltatorul nu vrea să predea străzile - Profit.ro Maratonul Infrastructură și Mobilitate

Thuma a explicat, la Profit.ro  Maratonul Infrastructură și Mobilitate, că, în aceste condiții, administrațiile locale nu pot interveni nici măcar pentru deszăpezire pe acele drumuri, cu atât mai puțin pentru lucrări mari de introducere a unor rețele de utilități.

Evenimentul, transmis în direct atât pe toate platformele Profit.ro, cât și la postul de televiziune Prima News, este organizat cu sprijinul Salt Bank și Auchan

„Cred că aici ar trebui să intervenim și legislativ, pentru că în clipa în care aprobi un PUZ (plan urbanistic zonal – n.r.), tu îl aprobi în niște parametri.

Trebuie să-și construiască pe niște drumuri în interior și așa mai departe. Dar după ce a fost aprobat PUZ-ul, nu prea mai ai cum să condiționezi dezvoltatorul să se țină de cuvânt cu tot ceea ce a promis. (...) Ați spus de străzi, că străzile ar trebui predate autorităților publice.

VIDEO Trenuri ajunse la timp și confortabile în România. Ionuț Cristian Săvoiu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor:Traficul feroviar începe să se modernizeze - Profit.ro Maratonul Infrastructură și Mobilitate CITEȘTE ȘI VIDEO Trenuri ajunse la timp și confortabile în România. Ionuț Cristian Săvoiu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor:Traficul feroviar începe să se modernizeze - Profit.ro Maratonul Infrastructură și Mobilitate

Să știți că avem probleme în foarte multe zone unde dezvoltatorul nu vrea să predea străzile. Ei vor să rămână străzi private, dar așa noi nu avem posibilitatea de interveni. Mă refer aici la apă și canal, deszăpezire și curățenie, pentru că nu putem interveni într-un domeniu care nu este public”, a afirmat Hubert Thuma.

Acesta a subliniat că, în ultima perioadă, autoritățile din Ilfov le solicită  dezvoltatorilor imobiliari să indice, la aprobarea planului urbanistic zonal, locurile unde vor fi spațiile verzi, dar și să pună la dispoziție autorităților teren pentru a construi o grădiniță sau o școală, în cazul proiectelor foarte mari.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0901 -0.00020.00 %
1 USD4.3946 -0.0029-0.07 %
1 GBP5.8106 +0.0206+0.36 %
1 CHF5.4542 +0.0010+0.02 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite