Se arată că această formă de protest constă în aplicarea strictă și riguroasă a tuturor procedurilor de control vamal, inclusiv efectuarea de controale amănunțite asupra documentelor și mărfurilor prezentate atât la frontieră, dar și la interior.
Mesajul vameșilor
"Măsurile ce vor fi aplicate de către angajați sunt determinate de nemulțumirile legate în principal de prevederile referitoare la această categorie profesională cuprinse în proiectul noii legi a salarizării, dar și de condițiile de muncă, deficitul de personal, neaplicarea unor drepturi legale actuale, precum și de lipsa unui dialog normal și instituțional cu factorii decizionali.
Pe durata protestului personalul vamal își va desfășura activitatea cu respectarea integrală a prevederilor legale iar derularea cu rigurozitate a procedurilor operaționale aplicabile poate conduce la creșterea timpilor de așteptare în punctele de trecere a frontierei și la întârzieri în procesarea operațiunilor vamale la interior.
Facem apel la înțelegerea călătorilor și a operatorilor economici afectați de aceste măsuri și subliniem că scopul acțiunii este atragerea atenției autorităților române asupra problemelor grave cu care se confruntă personalul vamal și rămase nerezolvate de ani de zile.
Totodată organizația noastră a sesizat conducerea Autorității Vamale Române în legătură cu posibilitatea inițierii unui conflict de muncă la nivelul acestei instituții, prin declanșarea unei greve de avertisment și a celei generale.
Cu toate că am solicitat de-a lungul anilor rezolvarea acestor situații, din păcate, nu există încă semnale că se vor soluționa prea curând și în acest sens, cerem autorităților competente inițierea de urgență a unor negocieri reale și identificarea unor soluții concrete pentru remedierea tuturor acestor probleme".
"În contextul elaborării noii legi a salarizării unitare - jalon esențial asumat de România prin PNRR și a cărui adoptare este deja întârziată - finanțiștii solicită o poziționare corectă și echitabilă în ierarhia profesiilor din sistemul public, în concordanță cu standardele profesionale, responsabilitățile și constrângerile specifice activității desfășurate", a transmis atunci Liviud Toader, președintele SindFisc.
Sindicatul va prezenta problemele sistemice cu care se confruntă personalul din Ministerul Finantelor si structurile din subordine, cât și impactul direct pe care lipsa unui cadru legislativ adecvat îl are asupra funcționării administrației finaciar-fiscale, vamale, a reglementării jocurilor de noroc, precum și asupra capacității statului de colectare a veniturilor bugetare.
"Dorim să prezentăm opiniei publice situația reală cu care se confruntă finanțiștii din România și să evidențiem importanța unei reforme echilibrate și responsabile în domeniul salarizării și al statutului professional al acestora. Pentru noi, prezența dumneavoastră este deosebit de importantă pentru informarea corectă și completă a intregii societăți", potrivit SindFisc.
Sindicatul Național Finanțe Publice - SindFISC reprezintă angajați din cadrul sistemului instituțional al Ministerului Finanțelor. SindFISC reunește membri de sindicat din cadrul Ministerului Finanțelor (MF), Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF, Antifraudă, Mari contribuabili, DGRFP, AJFP), Autorității Vamale Române (AVR), Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) și Oficiului Național pentru Achiziții Centralizate (ONAC).















