Nazare: Înclin să rămânem la cota de TVA de 11% în HoReCa pentru 2026

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a declarat că "înclină" ca TVA pentru sectorul HoReCa să rămână la 11% și în anul 2026. Premierul Ilie Bolojan a declarat în vară că HoReCa va rămâne cu TVA redusă, 11%, până în octombrie, când se va face o analiză dacă au crescut în acest sector încasările din TVA, urmând ca dacă veniturile nu cresc, sectorul să treacă la TVA de 21%.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Nazare: Înclin să rămânem la cota de TVA de 11% în HoReCa pentru 2026

"Este o discuție legată de HoReCa. Este o decizie pe care va trebui să o luăm în perioada imediat următoare în discuțiile pe care le vom avea de elaborare a bugetului. ANAF are date în privința încasărilor din HoReCa în ultimele luni, în trimestrul al treilea.

Vom discuta aceste date cu premierul și vom lua o decizie. Eu înclin să rămânem cu cota de 11% pentru 2026", a declarat Nazare la Digi24.

ULTIMA ORĂ Iohannis scapă - Tribunalul respinge cererea ANAF de sechestru pe casă CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Iohannis scapă - Tribunalul respinge cererea ANAF de sechestru pe casă

Ministrul nu a furnizat nicio informație privind evoluția încasărilor din domeniu, dacă aceasta respectă obiectivele trasate de către premier în iulie.

Nazare a mai afirmat și că în 2026 bugetarii vor avea tichete de vacanță, dar la nivelul restricționat din vară, precum și că nu este luată în calcul o creștere a cotei generale de TVA în 2026.

Guvernul a luat măsuri dure în privința TVA în iulie, în cadrul primului pachet de măsuri fiscale.

ULTIMA ORĂ Schimbare rapidă la cererea lui Bolojan, taxele majorate pot fi aplicate mai repede. CCR a schimbat termenul pentru legea care crește impozite CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Schimbare rapidă la cererea lui Bolojan, taxele majorate pot fi aplicate mai repede. CCR a schimbat termenul pentru legea care crește impozite

Astfel, cota generală de 19% a fost majorată la 21%, iar cotele reduse de 5% și 9% au fost înlocuite cu o singură cotă redusă, de 11%.

Sectorul HoReCa a scăpat la limită de mutarea la cota generală.

"Propunem, de asemenea, ca și industria Horeca să rămână la acest nivel. Acest lucru se va face în așa fel încât în luna octombrie să se facă o analiză din care să rezulte dacă ne-au crescut încasările din această zonă. Dacă ele nu vor crește, în urma măsurilor care vor fi luate, atunci, cu siguranță, și această industrie are șanse mari ca de la sfârșitul anului să intre la cota ridicată. Toate celelalte componente vor fi la această cotă de 21%", declara Bolojan în iulie.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0889 0.00000.00 %
1 USD4.4142 +0.0162+0.37 %
1 GBP5.7733 +0.0078+0.14 %
1 CHF5.4743 -0.0044-0.08 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite