Anunțul a fost făcut de către primarul Daniel Cristian Stan.
Edilul spune că în prima ședință de consiliu local vor fi reglementate toate aceste aspecte, având în vedere că legislația permite acum acest lucru.
Totodată, va fi instituită o taxă pentru autorizarea desfășurării acestor activități.
"A apărut legislația privind jocurile de noroc și au întărit capacitatea administrației locale de a interveni în aceste cazuri (...). Ei bine, începând din momentul în care, prin hotărâre de consiliu local, administrația locală va reglementa locul în care vor fi amplasate asemenea locații pentru jocurile de noroc, acestea vor dispărea! Repet, vor dispărea de la parterul blocurilor. De fapt, vor dispărea din condominii și vor fi la o distanță sigură de școli, de spitale și de alte zone sensibile, astfel încât acum putem spune că acest fenomen al jocurilor de noroc poate fi reglementat de administrația publică locală. Repet, fără jocuri de noroc la parterul blocurilor sau în apropierea blocurilor", a spus Daniel Cristian Stan.
Și Brăila se alătură localităților din România care anunță că vor lua măsuri împotriva păcănelelor.
Măsura vine după ce Guvernul a oferit primarilor abilitatea de a decide ei la nivel local dacă dau autorizație de funcționare pentru jocuri de noroc.
Și alte orașe vor să scoată păcănelele din orașe
Autoritățile din Miercurea-Ciuc anunță o dezbatere publică pentru interzicerea jocurilor de noroc.
Autoritățile locale din Miercurea-Ciuc analizează posibilitatea de a limita sau chiar de a interzice sălile de jocuri de noroc în oraș, în contextul în care Guvernul a modificat, printr-o ordonanță de urgență, regulile referitoare la organizarea și exploatarea acestor activități.
Primarul municipiului Miercurea-Ciuc, Korodi Attila că poziția administrației este una clară în privința cartierelor rezidențiale, unde astfel de activități ar urma să fie excluse.
Mario De Mezzo, primarul municipiului Slatina, a declarat că va promova o hotărâre de Consiliu Local pentru interzicerea activităților de jocuri de noroc în localitate.
Eliminarea sălilor de joc din oraș urmând să se facă treptat, pe măsură ce vor expira autorizațiile existente.
'Conform noilor prevederi, desfășurarea activității în locații fizice este condiționată de obținerea unei autorizații de funcționare eliberate de autoritatea administrației publice locale competente. Totodată, este introdus un nou articol care stabilește explicit că Consiliul Local decide, prin hotărâre, dacă pe teritoriul unității administrativ-teritoriale se pot sau nu desfășura activități de jocuri de noroc. În acest context, imediat după publicarea actului normativ în Monitorul Oficial, în prima ședință a Consiliului Local Slatina voi iniția un proiect de hotărâre de către primarul Mario De Mezzo, privind interzicerea desfășurării activităților de jocuri de noroc pe raza municipiului. Pentru operatorii existenți și autorizați, noul cadru legal conferă autorității locale dreptul de a decide dacă mai emite sau nu autorizații de funcționare pe raza municipiului, ceea ce permite eliminarea treptată a acestor activități din oraș, în condițiile legii', a explicat Mario De Mezzo.
A fost introdusă obligația operatorilor licențiați de a obține, pe lângă licența națională, și o autorizație de funcționare de la autoritatea administrației publice locale pe raza căreia își desfășoară activitatea.















