Liderii europenii, prinși în baletul răspunsurilor la amenințarea lui Trump cu taxe vamale, până la vânzarea Groenlandei

Liderii europeni au reacționat duminică față de amenințarea președintelui american Donald Trump de a impune suprataxe vamale, din cauza opoziției lor față de planurile sale cu privire la Groenlanda, iar premierul italian Giorgia meloni i-a cerut să nu comită o ”greșeală”, relatează AFP.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Liderii europenii, prinși în baletul răspunsurilor la amenințarea lui Trump cu taxe vamale, până la vânzarea Groenlandei

Trump nu face un secret din dorința sa de a anexa această insulă artică uriașă, un teritoriu autonom danez, după ce s-a întors la Casa Albă în al doilea mandat, iar o intensificare a amenințărilor sale în ultimrle săptămâni zguduie puternic relațiile transatlantice.

El a ridicat din nou tonul sâmbătă și a amenințat să sancționeze opt țări europene prin impunerea unor taxe vamale, după ce acestea au trimis câteva zeci de militari în Groenlanda în cadrul unui exercițiu militar.

Meloni, care are o relație bună cu Trump, a anunțat că i-a spus că este o ”greșeală” să pedepsească Europa pe plan economic.

GRAFICE Prețuri și volume record de gaze tranzacționate pe BRM. Cererea furnizorilor din România, Republica Moldova și Ucraina - în creștere. Importuri prin toate punctele de interconectare disponibile CITEȘTE ȘI GRAFICE Prețuri și volume record de gaze tranzacționate pe BRM. Cererea furnizorilor din România, Republica Moldova și Ucraina - în creștere. Importuri prin toate punctele de interconectare disponibile

”Cred că impunerea unor noi sancțiuni în prezent ar fi o greșeală”, a declarat ea presei într-o vizită la Seul.

”Am vorbit cu Donald Trump acum câteva ore și i-am spus ceea ce gândesc”, a adăugat ea.

Însă Meloni a încercat să minimalizeze acest conflict, spunându-le jurnaliștilor că ”a fost o problemă de înțelegere și comunicare” între Europa și Statele Unite în privința Groenlandei.

Ea a spus că NATO ii revine să joace un rol activ în această criză tot mai mare.

Premierul britanic Keir Starmer plănuiește să discute despre această situație cu Trump ”cât mai curând posibil”, iar ministrul britanic al Culturii Lisa Nandy a catalogat la BBC drept ”greșită” amenințarea cu taxe vamale a președintelui american.

”Noi credem că este profund inutil și neproductiv, iar premierul (britanic) nu s-a sfiit s-o spună clar”, a declarat ea.

Președintele francez Emmanuel Macron a cerut, la rândul său, Uniunii Europene să lupte împotriva amenințării taxelor vamale prin desfășurarea puternicului ”instrument anticoerciție” al UE.

SCOATEȚI ”BAZOOKA”?

Această armă - care nu a fost folosită nicodată și care a fost supranumită ”bazooka” comercială a UE - permite o limitare a importurilor de bunuri și servicii.

Trump a amenințat să impună taxe vamale de 10% - începând de la 1 februarie - tuturor bunurilor trimise în Statele Unite de către Danemarca, Norvegia, Suedia, Franța, Germania, Regatul Unit, Olanda și Finlanda.

Aceste taxe urmează să crească la 25% - începând de la 1 iunie - ”până când se încheie un acord de cumpărare completă și totală a Groenlandei”, a anunțat președintele american.

UE - care a încheiat în iulie un acord care prevede o taxă vamală americană de 15% impusă tuturor exporturilor sale - a convocat o reuniune extraodinară a ambasadorilor săi, duminică, la Bruxelles.

Președinții Comisiei Europene (CE) Ursula von der Leyen și Consiliului European Antonio Costa au avertizat sâmbătă că impunerea unor taxe vamale ar compromite relațiile transatlantice și ar risca o spirală descendentă periculoasă”.

”ȘANTAJ”

Mii de oameni au manifestat sâmbătă în capitalele Groenlandei, Nuuk, și Danemarcei, Copenhaga, și în alte orașe daneze împotriva perspectivei unei anexări teritoriului de către Statele Unite.

Ministrul danez de Externe Lars Lokke Rasmussen a anunțat duminică că va efectua, în zilele următoare, vizite în Norvegia, Suedia și Regatul Unit, state membre NATO, pentru a discuta despre politica securității NATO în Arctica.

Ministrul francez al Agriculturii Annie Genevard a avertizat că aceste taxe vamale vor afecta și Statele Unite.

”În această escaladare a texelor vamale, (Trump) are și ele multe de pierdut, la fel ca proprii săi agricultori și industriași”, a declarat ea la Europe 1 și CNews.

Ministrul olandez de Externe David van Weel a catalogat amenințarea lui Trump drept o formă ”inexplicabilă” de ”șantaj”.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0914 +0.0004+0.01 %
1 USD4.2701 -0.0039-0.09 %
1 GBP5.8539 +0.0139+0.24 %
1 CHF5.5772 -0.0011-0.02 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite