Dolarul american a avut în schimb cea mai proastă săptămână din ultimele 8 luni.
Forumul de la Davos a adâncit temerile și incertitudinile, chiar dacă problema Groenlandei a părut, pentru moment, depășită, conform FT.
Cotația aurului s-a apropiat de 5.000 de dolari pe uncie, iar argintul a depășit 100 de dolari. Cu o creștere de +8%, aurul înregistrează cea mai mare creștere săptămânală de la criza financiară din 2008, arată BiziDay.
Deși amenințarea lui Donald Trump cu tarife vamale suplimentare pentru aliații europeni a fost una de scurtă durată, iar criza legată de Groenlanda a părut, pentru moment, să fie depășită, declarațiile și tensiunea din jurul Davos a declanșat o goană către refugii sigure, observă Financial Times.
În același timp, dolarul american a pierdut -2% față de euro (care a crescut de la 1,16 dolari la 1,18 dolari), dar și față de lira sterlină și alte valute forte.
“În sine, devalorizarea dolarului poate stimula prețul aurului și argintului, făcând metalele denominate în dolari mai ieftine de cumpărat în alte valute”, mai scrie FT.
Dincolo de tensiunile geopolitice ale momentului, investitorii, dar și băncile centrale încearcă să-și diversifice deținerile și să-și reducă expunerea pe dolari.
Investitorii au descris amenințările SUA la adresa aliaților săi din NATO ca fiind “o erodare suplimentară a credibilității instituționale a pieței activelor dominante, la nivel mondial”.















