Tim Cook, directorul general al Apple, cumpără acțiuni Nike de circa 3 milioane de dolari

Tim Cook aproape și-a dublat participația personală la producătorul de echipament sportiv Nike, după ce a cumpărat acțiuni valoare de aproximativ 3 milioane de dolari,
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Tim Cook, directorul general al Apple, cumpără acțiuni Nike de circa 3 milioane de dolari

Este un sprijin pentru strategia de redresare prezentată de CEO-ul Elliott Hill, transmite Reuters.

Hidroelectrica pregătește o afacere cu cel mai mare investitor imobiliar român CITEȘTE ȘI Hidroelectrica pregătește o afacere cu cel mai mare investitor imobiliar român

Acțiunile Nike au urcat cu 5%, după ce un document depus la autoritățile de reglementare a arătat că Cook a achiziționat 50.000 de acțiuni la prețul de 58,97 dolari fiecare, scrie News.ro.

La 22 decembrie, Cook deținea aproximativ 105.000 de acțiuni, potrivit documentului.

Este cea mai mare achiziție pe piața deschisă realizată de un director sau membru al conducerii Nike și, posibil, cea mai mare din ultimul deceniu, a declarat analistul Jonathan Komp de la Baird Equity Research.

”Considerăm gestul lui Cook un semnal pozitiv privind progresul înregistrat sub conducerea CEO-ului Elliott Hill și în direcția planului «Win Now» al Nike,” a spus Komp.

Achiziția vine la câteva zile după publicarea unor rezultate trimestriale cu marje în scădere și vânzări slab performante în China, în timp ce Hill încearcă să revigoreze cererea prin noi campanii de marketing, accent pe inovație în segmentul de alergare și sport și eliminarea brandurilor de lifestyle cu performanțe reduse. De asemenea, Hill a încercat să repare relația cu distribuitorii, inclusiv cu Dick’s Sporting Goods, pentru a crește vizibilitatea produselor într-o piață extrem de competitivă.

O insulă pustie caută angajat. Oferă salariu de 30.000 de euro pentru jumătate de an CITEȘTE ȘI O insulă pustie caută angajat. Oferă salariu de 30.000 de euro pentru jumătate de an

Această strategie a pus presiune pe marjele Nike, aflate în declin de peste un an, iar eforturile de a recâștiga poziția de lider în China, piață sensibilă la preț, întâmpină dificultăți.

Acțiunile companiei au scăzut cu aproape 13% de la publicarea rezultatelor pe 18 decembrie și sunt pe cale să înregistreze al patrulea an consecutiv de declin. Titlul, unul dintre cei mai slabi performeri din indicele Dow Jones, se tranzacționa miercuri la 60,19 dolari.

Cook este membru în consiliul Nike din 2005 și lead independent director din 2016, anul în care cofondatorul Phil Knight s-a retras din funcția de președinte. Potrivit lui Komp, CEO-ul Apple ”rămâne extrem de apropiat” de Knight și a consiliat Nike în mai multe decizii strategice, inclusiv în numirea lui Hill anul trecut.

Un alt membru al board-ului Nike, fostul director general Intel Robert Swan, a cumpărat la rândul său aproximativ 8.700 de acțiuni în valoare de circa 500.000 de dolari în această săptămână.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0890 -0.0018-0.04 %
1 USD4.3140 -0.0006-0.01 %
1 GBP5.8317 +0.0016+0.03 %
1 CHF5.4821 +0.0037+0.07 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite