Gigantul american Microsoft a anunțat un nou val de scumpiri pentru consolele Xbox, ce va aduce creșteri de 100 și 150 de dolari la nivel global.
De la 1 august, Xbox Series S cu 512GB va costa 500 de dolari, de la 400 de dolari, în vreme ce aceeași consolă, cu 1TB de stocare, se va scumpi de la 450 de dolari la 600 de dolari.
Modelul Xbox Series X va costa 750 de dolari de la 600 de dolari în varianta digitală, iar cea cu unitate optică se va scumpi de la 650 de dolari la 800 de dolari.
Este pentru a treia oară când Microsoft își scumpește consolele de jocuri din 2025, după scumpirile din mai și octombrie anul trecut, și nu există nicio certitudine că va fi și ultima oară pentru viitorul apropiat.
Microsoft justifică noua scumpire prin creșterea prețurilor cu mediile de stocare și memoriile, despre care spune că au crescut de 2,5 ori de când a crescut ultima oară prețul consolelor.
Cu ocazia celei de a treia scumpiri din ultimul an, Microsoft anunță și un serviciu de tip „Buy Now, Pay Later”, care facilitează cumpărarea consolelor Xbox în 12 rate și fără dobândă. Dar asta, doar prin intermediul magazinelor oficiale.














