"La bază, România are potențial să revoluționeze domeniul energetic în Europa Centrală și de Est, în ceea ce privește reducerea dependenței de Rusia. Cum a spus președintele Trump, securitatea energetică înseamnă securitate națională, iar energia este cheia dezvoltării economice. România are mai multe resurse pe care le exploatează, altele pe care le va exploata. Programul nuclear este promițător și suntem fericiți că SUA contribuie cu tehnologie și companii la refacerea reactoarelor de la Cernavodă", a spus diplomatul pentru Agerpres.
Referindu-se la reactoarele modulare mici (SMR), Nirenberg a evocat acordul interguvernamental legat de dezvoltarea acestei tehnologii cu o contribuție americană. "Mă bucur să constat că deciziile inițiale au fost luate și sunt mândru să văd cum companiile americane furnizează tehnologia de ultimă generație. De notat că Eximbank și Development Finance Corporation s-au angajat să investească până la 3 miliarde și, respectiv, un miliard de dolari pentru proiectul SMR", a spus el.
Potrivit diplomatului american, o prioritate a mandatului său în România o reprezintă oportunitățile economice.
"Vreau să avansăm în ceea ce privește oportunitățile noastre economice și comerciale inclusiv și în special în domeniile energiei, mineralelor critice și tehnologiei. Sunt angajat să promovez afacerile americane, pentru a crea locuri de muncă atât în SUA cât și în România și să consolidez legăturile noastre în beneficiul ambelor națiuni", a afirmat ambasadorul SUA la București.
La finalul lunii februarie, Darryl Nirenberg a depus jurământul în calitate de ambasador al Statelor Unite în România, el urmând să își preia oficial funcția după ce își va prezenta scrisorile de acreditare președintelui României.
Președintele american Donald Trump a anunțat, în 25 mai 2025 că Darryl Nirenberg va fi noul ambasador al SUA la București.
Acesta are o experiență de 40 de ani și va continua să susțină interesele SUA la București.
”Ne va ajuta să consolidăm legăturile noastre cu România, să susținem parteneriatul nostru militar, să promovăm și să apărăm interesele economice și de securitate ale Americii în străinătate”, a transmis Trump. Nirenberg a fost nominalizat oficial în 18 iunie 2025, iar în 19 decembrie a fost confirmat în funcție prin votul Senatului Statelor Unite.
”Felicitări lui Darryl Nirenberg pentru confirmarea în funcția de ambasador al Statelor Unite ale Americii în România. Așteptăm cu interes contribuția sa la consolidarea politicii americane și la reprezentarea Președintelui Trump în relația cu unul dintre cei mai apropiați aliați ai noștri”, a transmis atunci Ambasada SUA la București.
















