Profitul geotermalilor de la Green Tech International s-a prăbușit cu 74%

Compania de dezvoltare și operare de proiecte de energie geotermală Green Tech International, listată anul acesta la Bursa de Valori București, a raportat un profit net de 575.000 lei pe primul trimestru al anului, cu 74% mai mic decât în T1 2024 (2,233 milioane lei).
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Profitul geotermalilor de la Green Tech International s-a prăbușit cu 74%

Compania de dezvoltare și operare de proiecte de energie geotermală Green Tech International, listată anul acesta la Bursa de Valori București, a raportat un profit net de 575.000 lei pe primul trimestru al anului, cu 74% mai mic decât în T1 2024 (2,233 milioane lei).

Veniturile din exploatare ale companiei au scăzut cu 28%, la 3,814 milioane lei, în timp ce cheltuielile s-au diminuat cu numai 3%, la 2,616 milioane lei.

Un funcționar din Serbia recunoaște că a falsificat un document despre un sit de care este interesat ginerele președintelui Trump pentru construcția unui hotel CITEȘTE ȘI Un funcționar din Serbia recunoaște că a falsificat un document despre un sit de care este interesat ginerele președintelui Trump pentru construcția unui hotel

În schimb, pentru întregul an 2025, Greentech International estimează venituri operaționale de aproximativ 13 milioane lei, în creștere cu 3% comparativ cu 2024, și un profit net de 4,5 milioane lei.

În prezent, compania operează sonde în perimetrul Călimănești – Căciulata și livrează apă geotermală către diverși beneficiari locali. De asemenea, furnizează căldură și apă caldă menajeră în localitatea Nădlac din județul Arad.

TABEL Economia UE a crescut cu +1,4%, în primul trimestru, triplu față de cea a României. Bulgaria și Polonia au printre cele mai mari creșteri. Germania, Ungaria și Austria sunt în recesiune CITEȘTE ȘI TABEL Economia UE a crescut cu +1,4%, în primul trimestru, triplu față de cea a României. Bulgaria și Polonia au printre cele mai mari creșteri. Germania, Ungaria și Austria sunt în recesiune

″Până în 2030, compania vizează operarea a peste 100 de sonde geotermale, cu o capacitate termică totală instalată de 1 GWth. Ca parte a planului său strategic, Green Tech International intenționează să își extindă prezența în agricultura sustenabilă prin investiții în sere ecologice, facilități de procesare a alimentelor și soluții de depozitare frigorifică. În plus, compania se angajează să îmbunătățească sistemele de termoficare urbană din orașele din România prin soluții geotermale pentru a crește eficiența energetică. O altă inițiativă importantă presupune investiții în sisteme de răcire alimentate cu energie geotermală, destinate centrelor de date pregătite pentru AI în mai multe locații″, se arată la capitolul ″Perspective″ al raportului trimestrial al Green Tech International.

Cei mai mari acționari ai companiei sunt Henri Millardet AG, firmă controlată de Raluca Simu, proprietara comerciantului de ceasuri și bijuterii Cellini (35,83%), fondul de hedging din Bahamas GEM Global Yield LLC SCS (29,7%) și omul de afaceri Lars Alexander Haussmann, prin Alpeurope Investment (21,5%).

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0963 +0.0047+0.09 %
1 USD4.3898 +0.0246+0.56 %
1 GBP5.8842 +0.0180+0.31 %
1 CHF5.4805 +0.0101+0.18 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite