Acționarii operatorului sistemului de transport gaze autohton,Transgaz, au aprobat achiziționarea unei participații de 51% din capitalul social al Petrostar S.A. Ploiești, principala companie de inginerie tehnologică, proiectare și consultanță pentru industria extractivă de petrol și gaze din România la un preț maxim de 4,5 milioane lei.
Achiziția a fost anunțată anterior de Profit.ro ca pregătită.
Compania din Ploiești are o experiență de peste 70 de ani.
16 aprilie - Maratonul de Educație Financiară

Operațiunea va fi efectuată
- fie prin subscrierea integrală de SNTGN Transgaz S.A. a acțiunilor emise de Petrostar pentru majorarea capitalului social cu valoarea de 4.520.143 lei, respectiv de la valoarea actuală de 4.342.867 lei până la valoarea de 8.863.010 lei, prin emiterea unui număr de 57.217 acțiuni noi nominative, fiecare cu o valoare nominală de 79 lei/acțiune, numărul total de acțiuni al societății urmând să fie de maxim 112.190 acțiuni
- fie prin subscrierea de către SNTGNTransgaz S.A. a acțiunilor rămase nesubscrise și/sau neplătite după finalizarea etapei în care acțiunile nou emise sunt oferite către acționarii existenți în baza dreptului de preferință și achiziționarea de la acționarii existenți ai Petrostar S.A. la un preț de 79 lei/acțiune, a unui număr de acțiuni necesar pentru a deține o participație de 51% din capitalul social al Petrostar S.A.

Achiziția acțiunilor de la acționarii existenți ai Petrostar se va efectua după expirarea termenului de exercitare a dreptului de preferință al acționarilor existenți ai Petrostar S.A. și după expirarea dreptului de preempțiune conferit acționarilor prin statut cu privire la achiziția oricăror acțiuni pe care un alt acționar dorește să le vândă, în baza unor contracte autentificate de cesiune a acțiunilor condiționate de obținerea de către Transgaz a unei participații de 51% din capitalul social al Petrostar S.A.
Grupul Transgaz, format din operatorul de transport gaze din România, Transgaz SA, Eurotransgaz SRL și Vestmoldtransgaz SRL în Republica Moldova, și-a dublat anul trecut profitul net comparativ cu 2023, de la 198,5 milioane lei la 391,4 milioane lei.
Transgaz s-a listat la Bursa de Valori București după o ofertă publică primară derulată în decembrie 2007 și, la ultimul preț de 27 lei/acțiune, capitalizarea de piață a societății este de 5,24 miliarde lei.