Deocamdată, livrările se realizează la un nivel de aproximativ cinci milioane de metri cubi pe zi, doar o fracțiune din volumul contractual de 50 de milioane de metri cubi pe zi.
Oficialii irakieni spun că livrările vor crește treptat, însă nu au oferit un calendar sau detalii despre pagubele suferite de instalațiile iraniene de gaze.
”După reluarea livrărilor de gaze din Iran, rețeaua națională a înregistrat stabilitate în producția de energie la 14.000 de megawați”, a declarat Ahmed Moussa, purtător de cuvânt al Ministerului Electricității, citat de agenția de presă de stat.














