Xpeng, în Top 3 startup-uri auto din China, a avut primul trimestru cu profit

După un prim trimestru în care a obținut profit, Xpeng, companie cunoscută în special pentru tehnologiile sale avansate regăsite pe mașinile produse – se apropie de pragul de rentabilitate, anunțând o reducere cu 80% a pierderii financiare, pe întreg anul 2025.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Xpeng, în Top 3 startup-uri auto din China, a avut primul trimestru cu profit

Xpeng, al treilea cel mai mare dintre startup-urile chineze din industria auto, a anunțat că a obținut în trimestrul 4 din 2025 un profit de 380 milioane de yuani, echivalentul a aproximativ 55 milioane de dolari, cu vânzări care au depășit 116.000 de vehicule vândute, pentru al doilea trimestru consecutiv.

Xpeng a vândut pe întreg anul 2025 un volum total de 429.445 vehicule (+125%), depășind rivalii de la Li Auto și Xiaomi, clasându-se, în schimb, în spatele Leapmotor și HIMA (Huawei).

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse comercializării petrolului iranian de pe petrolierele aflate deja pe mare CITEȘTE ȘI SUA suspendă temporar sancțiunile impuse comercializării petrolului iranian de pe petrolierele aflate deja pe mare

Veniturile totale ale Xpeng au crescut cu aproape 90%, ajungând la 76,7 miliarde de yuani, adică aproximativ 11 miliarde dolari. Compania chineză, care are printre acționari Volkswagen Group, și-a majorat marja operațională la 18,9%, cu 4,6 puncte procentuale peste rezultatul din 2024.

În același timp, pierderea netă raportată de XPeng a fost de 1,1 miliarde yuani, echivalentul a 170 milioane dolari, fiind mai mică cu peste 80 de procente față de cea din 2024, când se apropia de 900 milioane de dolari.

Anul 2025 a adus mai multe lansări impotante pentru Xpeng, printre care X9, un crossover cu trăsături de monovolum și tehnologie range-extender, sedanul P7 și SUV-ul G7 . Colaborarea cu VW a ajuns, de asemenea, la maturitate în 2025, fiind anunțat primul model dezvoltat în comun de cele două companii.

Perspectivele pentru 2026 sunt rezervate, având în vedere situația din China, unde autoritățile au oprit subvențiile acordate mașinilor NEV. Acest lucru a generat deja o serie de scăderi, inclusiv pentru Xpeng, pe finalul lui 2025 și la începutul lui 2026.

Xpeng, companie cu sediul în Gunagzhou, care se descrie ca „lider în domeniul vehiculelor electrice inteligente”, mizează din ce în ce mai mult pe exporturi, odată cu intrarea pe 60 de piețe internaționale.

VIDEO&FOTO Cum au reușit europenii să bată în tăcere China și să lanseze mașina cu cea mai mare autonomie din lume CITEȘTE ȘI VIDEO&FOTO Cum au reușit europenii să bată în tăcere China și să lanseze mașina cu cea mai mare autonomie din lume

În Europa, Xpeng vinde deja trei modele, SUV-urile G6 și G9 și sedanul P7, iar începând din toamna lui 2025 a început să producă primele mașini în Austria, în uzina Magna din Graz, pentru a putea ocoli tarifele vamale impuse de Comisia Europeană. Mașinile sunt asamblate din kituri de componente trimise din China și sunt vândute cu prețuri care încep de la circa 40.000 de euro.

Xpeng folosește propriile tehnologii, motoare și arhitectura electrică și electronică, mașinile fiind produse în două uzine din China, în Zhaoqing și Guangzhou.

Xpeng a fost fondată în 2014, de Xia Heng, având printre acționari pe actualul CEO, He Xiaopeng, fostul șef al Alibaba. Grupul german Volkswagen a cumpărat un pachet de 5% din companie în 2023, pentru 700 de milioane de dolari, pentru a putea folosi tehnologia Xpeng pe mașinile sale. VW a anunțat că intenționează să lanseze mașinile produse în parteneriat cu Xpeng și pe piețele internaționale.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite