Grupul de lucru constituit la Guvern pentru gestionarea crizei carburanților a ales astăzi soluția pentru reducerea prețului motorinei la pompă, în urma discuțiilor cu operatorii din piață. Va fi aplicată o reducere a accizei la motorină cu 30 de bani pe litru.Totodată, nu va mai fi permisă decât o actualizare pe zi a prețurilor la pompă.
Premierul Bolojan a explicat de ce nu a fost posibilă o reducere mai mare.
”După consultarea firmelor din domeniu, având două ipoteze de lucru, am luat decizia să promovăm o reducere de săptămâna viitoare a accizei cu 30 de bani, care reprezintă aproximativ 11% din valoarea accizei. (...)
Varianta a doua pe care am încercat-o, de reducere voluntară, în care și statul să contribuie cu o sumă și firmele să contribuie cu aceeași sumă, ceea ce ar fi însemnat un efect cumulat mai mare, nu a fost susținută de firme, nu pentru că poate n-ar fi dorit, ci pentru că pur și simplu sunt niște condiții în piață”, a declarat Ilie Bolojan la Europa FM.
Întrebat de ce a nu a fost luat o măsură similară și pentru benzină, Bolojan a explica că la benzină creșterea este mult mai mică decât cea la motorină.
”Practic creșterile la motor nu au fost duble ca impact față de cele de la benzină. Noi avem benzină în exces pentru a putea produce motorină, rafinăria produce și benzină în paralel.
Benzina o exportăm și rămâne pentru piața românească componenta de motorină. Dar, gândiți-vă, când imporți motorină la 10,8 lei, e foarte greu să o vinzi pe piața românească la o valoare mai mică și se face un mix de prețuri în așa fel încât prețurile să fie la 10,3-10,4, ceea ce de săptămâna viitoare ar trebui să scadă cu încă 30 de bani, să se apropie de 10 lei”, a explicart premierul.
El a adăugat că atât timp piața românească va fi una competitivă, adică firmele vor cumpăra la prețurile de pe piețele internaționale, nu ar trebui să existe penurie.
”În momentul în care vii cu anumite limitări care nu le mai permit firmelor să cumpere la prețul din piața globală și să vândă cu profit sau nu cu pierderi foarte mari în piața românească, atunci apare riscul de penurie.
Și opțiunea pentru a reduce acciza și a nu recurge la soluția de reducere voluntară, în care și firmele ar fi participa la reducere cu această contribuție pe care o aveau, a fost luată, pentru că firmele au spus că nu avem niciun spațiu să facem acest lucru, iar dacă faceți asta, practic ne obligați să nu mai importăm și va apărea într-o perioadă de timp penuria pe piață”, a explicat prim-ministrul, care a adpugat că nu se pune în momentul de față problema unei penurii.
Guvernul a arătat anterior că, în urma discuțiilor cu operatorii, s-a ajuns la concluzia că alte variante de lucru aflate pe masă nu ar fi fost aplicate unitar și ar fi provocat distorsiuni în aprovizionarea cu carburanți.
Totodată, stabilirea soluției a ținut cont de limitarile bugetare ale României, mai arată Executivul.
Sumele necesare pentru reducerea accizelor pentru motorina achiziționată de agricultori și transportatori, precum și pentru aplicarea mecanismului de reducere vor fi asigurate din încasările suplimentare de TVA generate de scumpirea carburanților, din supraimpozitarea profiturilor rezultate din exploatarea țițeiului românesc și de la bugetul de stat.




Decizia grupului de lucru urmează să fie implementată printr-o ordonanță de urgență ce va fi adoptată într-o ședință extraordinară a Guvernului, cel mai probabil vineri.
Măsura decisă acum se adaugă celor cuprinse în Ordonanța nr.19/2026, care deja a dus la o reducere sensibilă a prețului motorinei la cele mai multe benzinării.
Eficiența măsurilor aflate în vigoare va fi evaluată periodic pentru a stabili dacă este nevoie să fie modificate.
















