Emanuele Cappellano, COO al Stellantis pentru regiunea Europa extinsă, a anunțat că Alfa Romeo pregătește un nou model care să continue succesul Giulietta, un model care a ieșit din producție în 2020 și care nu a primit înlocuitor până acum din motive care au ținut mai mult de strategiile managementului anterior.
Pentru Alfa Romeo, o nouă generație Giulietta ar putea readuce brandul în atenția fanilor, având în vedere că se numără printre produsele cu cel mai mare potențial din portofoliul grupului.
Noul model Alfa Romeo va folosi, potrivit șefului Stellantis, viitoarea platformă STLA One, ceea ce înseamnă că dezvoltarea noii Giulietta este în fază incipientă. Platforma va permite echiparea cu toate tipurile de propulsie, atât cu combustie, cât și hibridă sau pur electrică.
Segmentul compact premium hatchback, care a fost la un pas să fie abandonat chiar și de marile mărci germane, a revenit în actualitate din motive de preț, fiind considerat o armă puternică de marketing pentru atragerea de clienți noi, de la branduri non-premium, chiar dacă marjele sunt aici mult mai reduse.
Alfa Romeo traversează o perioadă dificilă, începută cu mult timp în urmă din cauza absenței de modele în toate segmentele importante ale pieței. Deși imaginea brandului este în continuare una favorabilă în rândul europenilor, concurența mărcilor germane și, mai nou, a noilor jucători precum Cupra, a condus la un declin prelungit al vânzărilor.
Lansările Alfa Romeo s-au concentrat în ultimii ani pe segmentele SUV, inclusiv în zona B-SUV, unde Junior, cel mai vândut model al mărcii în acest an, a preluat platforma Stellantis regăsită și pe Jeep Avenger.
Vânzările acestuia au urcat în 2025 la 36.400 de unități, potrivit datelor consultate de Profit.ro, pentru ca în 2026 să înregistreze, pe primele patru luni, o scădere de aproape 10%.
Pe locurile următoare, în primele patru luni din acest an, se află Tonale, SUV compact, strâns legat de Jeep Compass, care a reușit să vândă numai 4.600 de vehicule (-31% față de anul trecut) și Stelvio, un SUV mediu, care și-a redus vânzările la numai 1.700 de unități în perioada ianuarie – aprilie, cu aproape 1.000 mai puține decât în urmă cu un an (-34%).
Singurul sedan din gama Alfa Romeo Giulia, a reușit să atragă în același interval un număr nesemnificativ de clienți, 656, cheltuielile sale de marketing fiind, probabil, mai mari decât vânzările.
Planurile mărcii italiene au în vedere, după cum a declarat Cappellano, un succesor al lui Tonale care să migreze pe noua platformă STLA Medium, pentru a putea beneficia de motoare mai eficiente și cu costuri mai reduse.
Șeful Stellantis Europa a dat de înțeles că pentru alte modele mai mari nu exclude posibile parteneriate, inclusiv cu mărci din China, deoarece soluțiile pe care le dezvoltă compania intern nu acoperă toate dimensiunile de caroserii.
















