Minunea de la Dacia: cota de piață din România a urcat spectaculos după o jumătate de an de derapaje în fața asaltului mărcilor din China GRAFICE

Dacia a reușit în mod surprinzător să-și majoreze cota de piață la valori istorice în luna iulie, în pofida unei scăderi a înmatriculărilor și pe fondul unei creștere uriașe a mărcilor din China, conform datelor Profit.ro.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Minunea de la Dacia: cota de piață din România a urcat spectaculos după o jumătate de an de derapaje în fața asaltului mărcilor din China GRAFICE

Mare a fost surpriza, pentru toți cei care urmăresc evoluția pieței auto din România, să vadă cum Dacia, liderul istoric al pieței, și-a contractat cota de piață cu mai bine de 10 procente la începutul anului 2026, respectiv să coboare de la circa 30% la 17 – 18%, și să rămână apoi, timp de mai multe luni, în noua poziție.

Înainte de a fi prezentată aici, informația a fost anunțată cu mult înainte pe Profit Insider

Contextul a fost unul atât de complex, încât oricărui specialist, inclusiv celor de la Dacia, le-ar fi greu să-l explice în detaliu. Problemele de logistică, cauzate de vreme, schimbările de versiuni (facelift-uri), schimbările semnificative de motorizări, evoluția amplă a pieței, Programul Rabla, toate au contribuit la o veritabilă prăbușire a cotei de piață a mărcii Dacia în România.

Dacia a început anul cu o scădere abruptă, -64%, în luna ianuarie, un declin pe care nu l-a mai înregistrat nici măcar în anul COVID.

Cu mai puțin de 1.500 de autoturisme înmatriculate în prima lună a anului, Dacia își vedea cota de piață retezată la doar 18%, după ce în anul precedent era la un nivel confortabil, 33,6%.

VIDEO Asocierea turco-română a adus peste 350 de muncitori pe Autostrada Transilvania CITEȘTE ȘI VIDEO Asocierea turco-română a adus peste 350 de muncitori pe Autostrada Transilvania

Cota a continuat să scadă sub această valoare, la 17,7% în martie și, apoi, la un minim istoric de 16,6% în aprilie.

Minunea de la Dacia: cota de piață din România a urcat spectaculos după o jumătate de an de derapaje în fața asaltului mărcilor din China GRAFICE

Totul s-a petrecut pe fondul scăderilor înmatriculărilor: -52% în februarie, -21% în martie și așa mai departe.

Aproape 800 dolari o cameră pe noapte. Eclipsa face ca prețurile în unele orașe să explodeze CITEȘTE ȘI Aproape 800 dolari o cameră pe noapte. Eclipsa face ca prețurile în unele orașe să explodeze

În mai, lucrurile au dat semne că se opresc, iar în iunie Dacia a înregistrat prima creștere, +4,2%, dar asta cu o bază de raportare relativ mică în 2025.

În același timp, cota de piață a continuat să fie mică: 17,5% în iunie 2026, față de 25,6% în iunie 2025.

Minunea de la Dacia: cota de piață din România a urcat spectaculos după o jumătate de an de derapaje în fața asaltului mărcilor din China GRAFICE

Practic, brandul auto național a frânat mult mai puternic decât piața în ansamblul ei și foarte multă lume a încercat să pună această situație pe seama intrării mărcilor chinezești pe piață.

Cu toate acestea, cifrele din piață nu confirmă această explicație teoretică, fie și din simplul motiv că foarte puține din modelele chinezilor au intrat pe segmentele de preț ale Dacia.

ULTIMA ORĂ Uzina Dacia mai pierde o parte din producția Duster în fața fabricii din India CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Uzina Dacia mai pierde o parte din producția Duster în fața fabricii din India

Conform datelor analizate de Profit.ro, înmatriculările tuturor mărcilor chinezești care contează au urcat în ianuarie, când Dacia pierdea 64% din vânzările, lună la lună) de la 330 unități în 2025, la 747 unități în 2026. Adică un plus de 417 vehicule, în condițiile în care Dacia pierdea peste 2.500 de vehicule.

Cota de piață a chinezilor a fost în ianuarie 9,3%, adică aproape jumătate din cota Dacia. A crescut apoi, între ianuarie și mai, cu 5 puncte procentuale, după ce cu un an înainte, era sub 3 procente, în medie. Luna aprilie a fost luna în care diferența între cota de piață Dacia și chinezi a fost cea mai mică: 16,6% față de 12,5%. O lună mai târziu, raportul se schimba, dar diferența era comparabilă: 18,8% față de 14,2%.

După luna iunie care a adus o creștere nefirească, generată de intrarea în vigoare a normelor GSR2, a venit luna iulie, cu o corecție care a scuturat pe toată lumea, mai puțin pe chinezi.

Aparent, și Dacia a fost afectată, pentru că a înregistrat o nouă scădere, -35,6%, dar a fost cea mai bună lună din an, cu 3.286 autoturisme.

Dar cifrele seci arată o întorsătură a situației la care nimeni nu se aștepta.

FOTO&VIDEO Centura Comarnic: Muncă simultană, în mai multe puncte CITEȘTE ȘI FOTO&VIDEO Centura Comarnic: Muncă simultană, în mai multe puncte

Cota de piață a Dacia a urcat la 27,6%, pe fondul scăderilor și mai mari pe care le-au înregistrat alte mărci din piață. Iar chinezii au rămas pe loc.

În ultimele trei luni, volumul înmatriculat de toate mărcile chineze a fost în jurul valorii de 1.600 de autoturisme. Cota lor de piață a fost 14%. Adică tot jumătate din cota Dacia, așa cum începea anul.

Asta înseamnă că, cel puțin până în acest moment, scăderea mărcii românești nu a fost generată – cel puțin nu substanțial – de mărcile pe care le-am inclus în analiză: BYD, MG, Aiways, Nio, Xpeng, Leapmotor, Omoda, Jaecoo, Zeekr, Voyah, Lynk & Co, DFSK, Geely, Hongqi, Chery, Beijing, Dongfeng.

EROARE Transelectrica a afișat greșit pe site timp de 10 ore consumul și producția de energie a României. Pragul psihologic de consum de 8.000 MW nu ar fi fost atins CITEȘTE ȘI EROARE Transelectrica a afișat greșit pe site timp de 10 ore consumul și producția de energie a României. Pragul psihologic de consum de 8.000 MW nu ar fi fost atins

În plus, cifrele actuale indică mai degrabă un palier de stabilizare a vânzărilor de mașini din China și a cotei de piață a acestora în coridorul 10 – 14%.

Putem spune că saltul acestor mărci a fost solid, vizibil în primele șase luni, dar s-a temperat, în timp ce Dacia pare că intră într-o tendință de recuperare a poziției din piață, la aproape o treime din înmatriculările de mașini noi.

Minunea de la Dacia: cota de piață din România a urcat spectaculos după o jumătate de an de derapaje în fața asaltului mărcilor din China GRAFICE

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2424 +0.0028+0.05 %
1 USD4.5444 +0.0115+0.25 %
1 GBP6.1368 +0.0190+0.31 %
1 CHF5.6027 -0.0065-0.12 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite