Divizia de mărci Progresive din cadrul VW Group, Audi AG, și-a anunțat rezultatele pentru primele trei trimestre din acest an, cu performanțe amestecate: deși a înregistrat o scădere a vânzărilor, veniturile au crescut, însă la final profitul operațional și rezultatul net au fost mai mici decât în anul anterior.
Gernot Dollner, CEO-ul care coordonează Audi, Lamborghini, Bentley și Ducati, a dezvăluit planurile pentru 2026, cu câteva repere importante pentru marca Audi în anul care vine, acestea urmând să contribuie și mai mult la relansarea mărcii, după premierele din 2025.
Este vorba despre două SUV-uri mari - Q7, un reper al mărcii cu patru cercuri, și Q9, un model care extinde portofoliul în topul liniei de modele – și un automobil complet electric ce a fost descris doar ca „entry-level”. Acesta ar urma să beneficieze de platforma comună folosită și de Porsche, care la rândul său a anunțat un SUV subcompact electric.
Viitorul Q9 va reprezenta un plus important pentru Audi în special pe piețele care cer astfel de SUV-uri, SUA și, posibil, China, dar există interes și în Europa pentru un model care să stea deasupra lui Q7 și să ofere mai mult spațiu pasagerilor.
În același timp, noua generație a lui Q7 va aduce un design înnoit pentru SUV-ul care și-a depășit durata de viață, urmând să utilizeze limbajul de design pe care l-am putut vedea pe noile Q3 sau Q5, dar și cu elemente ale noii filozofii de design regăsite pe Audi Concept C.
Ambele SUV-uri vor fi produse cu motoare cu combustie și hibride cu încărcare, ele urmând să fie produse în Europa, cel mai probabil în uzina din Bratislava, împreună cu alte modele ale grupului de la Porsche și VW.
Audi a suferit în ultimii ani din cauza întârzierilor pe care le-a înregistrat în lansarea modelelor sale, și totul ca urmare a eșecurilor diviziei de software Cariad. În cele din urmă, noile A5, A6 e-tron, Q6 e-tron, A6, Q3 și Q5, au ajuns pe piață și au contribuit la revenirea treptată a mărcii.
După cum au anunțat Gernot Dollner, CEO Audi AG, și Jurgen Rittersberger, CFO, veniturile diviziei Progressive au urcat la 48,4 miliarde euro, deși vânzările s-au redus cu 5 procente, la 1,17 milioane de vehicule. Vestea bună este că în septembrie vânzările au depășit volumul din 2024, cu perspective bune pentru ultimul trimestru. Mai mult decât atât, vânzările de mașini electrice ale Audi au crescut cu 41% în primele trei trimestre, ajungând la 163.000 de unități, cu circa 50.000 peste nivelul din 2024.
În același timp, a înregistrat o îmbunătățire a performanțelor financiare pe segmentul electric, cu venituri mai mari cu 5%, la 48,3 milioane euro, în condițiile în care acest segment continuă să genereze pierderi pe anumite linii de business.
Profitul operațional al Audi AG a fost în primele trei trimestre de 1,5 miliarde euro, în scădere cu -26%, inclusiv din cauza tarifelor majorate în SUA și a reducerii performanței din China cu 500 milioane de euro.















