Anunț Volkswagen: "Am făcut o mare greșeală"

Grupul VW este implicat într-un scandal uriaș privind nerespectarea standardelor de mediu, după ce EPA (agenția de mediu din SUA) a acuzat Volkswagen că a utilizat un soft special pentru a falsifica rezultatele testelor referitoare la emisiile de gaze în cazul a 482.000 de vehicule diesel vândute în SUA.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Anunț Volkswagen: "Am făcut o mare greșeală"
Divizia din Suedia a grupului auto Volkswagen și-a cerut scuze pentru scandalul emisiilor poluante prin intermediul unor anunțuri apărute în principalele ziare suedeze, relatează MarketWatch.

"Am făcut o mare greșeală. Am fost considerați de încredere timp de 60 de ani. Ai avut încredere în noi când ți-ai cumpărat mașina. Noi ți-am trădat încrederea", se arată în anunțurile prin care Volkswagen speră să recâștige încrederea clienților.

Grupul VW este implicat într-un scandal uriaș privind nerespectarea standardelor de mediu, după ce EPA (agenția de mediu din SUA) a acuzat Volkswagen că a utilizat un soft special pentru a falsifica rezultatele testelor referitoare la emisiile de gaze în cazul a 482.000 de vehicule diesel vândute în SUA.

Informația a fost confirmată ulterior de către reprezentanții Volkwagen, care au arătat că software-ul menționat de EPA a fost instalat pe aproximativ 11 milioane de mașini la nivel mondial în ultimii cel puțin 7 ani, inclusiv în Europa. Dezvăluirile grupului german au condus la demisia directorului general al Volkswagen, Martin Winterkorn și lansarea unor investigații în diferite țări.

În Suedia, grupul auto a anunțat că 225.000 de autovehicule sunt echipate cu dispozitive de trucare a emisiilor.
 
viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2461 +0.00010.00 %
1 USD4.6227 +0.0246+0.54 %
1 GBP6.0934 +0.0135+0.22 %
1 CHF5.6936 +0.0164+0.29 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite