Un român, ales președintele Camerei Reprezentanților din statul Arizona

Un român a fost ales președintele Camerei Reprezentanților din statul Arizona, în urma alegerilor care au loc în Statele Unite ale Americii. Ben Toma, a cărui familie a plecat din România când el avea 9 ani, este la al patrulea mandat, iar din 2021 a devenit liderul majorității.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Un român, ales președintele Camerei Reprezentanților din statul Arizona

Un român a fost ales președintele Camerei Reprezentanților din statul Arizona, în urma alegerilor care au loc în Statele Unite ale Americii. Ben Toma, a cărui familie a plecat din România când el avea 9 ani, este la al patrulea mandat, iar din 2021 a devenit liderul majorității.

”Vești bune pentru România în urma alegerilor americane de la mijloc de mandat - Ben Toma, plecat din Cluj, este acum românul cu cea mai înaltă funcție politică din arena politică americană. A fost ales președintele Camerei Reprezentanților din statul Arizona, fiind acum la al patrulea mandat în legislativul statului, iar din 2021 a devenit lider al majorității", a anunțat ambasadorul Românmiei în SUA, Andrei Muraru. 

Presa grecească: Economiile din Europa de Est sunt afectate de inflație și de costul crescut al vieții. România, o excepție CITEȘTE ȘI Presa grecească: Economiile din Europa de Est sunt afectate de inflație și de costul crescut al vieții. România, o excepție

Acesta și-a exprimat speranța ca acest parcurs ascedent să continue, scrie News.ro

”Este un profund privilegiu să conduc Camera Reprezentanților și grupul nostru majoritar Republican. ”, a transmis Ben Toma. 

Familia acestuia a părăsit România comunistă pe vremea când el avea doar 9 ani.  

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite