ULTIMA ORĂ Schimbări majore în energie - Transelectrica și distribuitorii vor putea înființa o ″companie non-profit″ prin care să cumpere angro la comun energia necesară acoperirii pierderilor din rețele

Operatorul sistemului energetic național, Transelectrica, și cei 4 operatori regionali de distribuție a energiei (Rețele Electrice, DEER, Distribuție Oltenia și Delgaz Grid), vor putea înființa un așa-numit ″achizitor unic″, prin care să cumpere angro la comun grosul electricității necesare consumului lor propriu tehnologic (CPT), al cărui cost este inclus în tarifele reglementate practicate de operatori și suportate de consumatori pe facturi.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
ULTIMA ORĂ Schimbări majore în energie - Transelectrica și distribuitorii vor putea înființa o ″companie non-profit″ prin care să cumpere angro la comun energia necesară acoperirii pierderilor din rețele

CPT reprezintă diferența dintre energia electrică intrată și energia electrică ieșită din rețelele de transport și distribuție, reprezentând pierderile de energie în elementele componente ale rețelelor (linii, transformatoare, condensatoare, bobine, echipamente din stații), precum și energia preluată din rețea, dar nefacturată, din cauza neînregistrării de către grupurile de măsurare (contoare defecte, racordări ilegale etc).

Înainte de a fi prezentată aici, informația a fost anunțată cu mult înainte pe Profit Insider

Achizitorul unic va fi definit drept ″persoană juridică ce desfășoară activitatea agregare a energiei care achiziționează, în numele și pe seama operatorilor de distribuție și/sau operatorului de transport și de sistem, energia electrică necesară acoperirii consumului propriu tehnologic aferent rețelelor de distribuție și/sau rețelei de transport de energie electrică și/sau a locurilor de consum proprii ale acestora în scopul asigurării eficienței și stabilității/predictibilității costurilor de achiziție a energiei electrice″, potrivit unui proiect de ordonanță de urgență analizat de Profit.ro.

O femeie obligă primăria să-i asfalteze strada si primește și bani, la Arad CITEȘTE ȘI O femeie obligă primăria să-i asfalteze strada si primește și bani, la Arad

Achizitorul unic va fi organizat sub forma unei societăți pe acțiuni și va acționa fără scop comercial, în interesul exclusiv al operatorilor mandanți.

Capitalul social al achizitorului unic va putea fi deținut exclusiv de operatorii de distribuție concesionari și/sau de operatorul de transport și de sistem, licențiați potrivit legii. Toți operatorii menționați vor putea participa voluntar la mecanismul de achizitor unic.

Fermierii români au ieșit spontan pe străzi cu tractoare, pentru proteste FOTO CITEȘTE ȘI Fermierii români au ieșit spontan pe străzi cu tractoare, pentru proteste FOTO

″(...) achizițiile centralizate pe termen lung, realizate prin intermediul achizitorului unic, organizat ca societate pe acțiuni și fără scop comercial, contribuie la reducerea costurilor de achiziție, la optimizarea proceselor de piață și, implicit, la reducerea impactului acestor costuri în factura consumatorilor finali (...). (...) energia achiziționată de achizitorul unic este destinată exclusiv acoperirii cantităților comunicate de operatorii de distribuție și de transport și poate fi revândută numai acestora, în condițiile reglementărilor ANRE, la un tarif reglementat (...)″, scrie în nota de fundamentare.

Achizitorul unic va cumpăra, la comun, până la 70% din necesarul anual agregat de energie electrică destinat exclusiv acoperirii consumului propriu tehnologic al rețelelor și/sau locurilor proprii de consum ale operatorilor de distribuție și/sau transport care au calitatea de acționari.

Achizițiile vor fi efectuate prin participarea la piețele centralizate de energie electrică la termen și prin încheierea de contracte bilaterale negociate direct, inclusiv contracte pe termen lung în condițiile legii.

″Achizitorul unic nu desfășoară activități de tranzacționare pe PZU, PI și PE″, se precizează în proiect.

Deșertificare în România: Capacitatea de reacție este limitată - EPG CITEȘTE ȘI Deșertificare în România: Capacitatea de reacție este limitată - EPG

Costurile fixe și variabile aferente activității achizitorului unic se vor aloca în mod transparent și proporțional, conform metodologiilor aprobate de ANRE.

″Achizițiile realizate de către achizitorul unic se desfășoară cu respectarea principiilor concurenței, transparenței și funcționării eficiente a piețelor angro și cu amănuntul, fiind permise derogări de la aceste principii numai în măsura strict necesară pentru atingerea obiectivelor prezentei legi.

Operatorii de distribuție și/sau operatorul de transport și de sistem își asigură, individual, necesarul de energie electrică pentru diferența de energie electrică necesară acoperirii consumului propriu tehnologic și a consumului propriu al operatorilor, care nu face obiectul achizițiilor realizate prin achizitorul unic, cu respectarea prevederilor prezentei legi și reglementărilor ANRE aplicabile.

ANRE elaborează și aprobă, prin ordin, reglementările necesare funcționării achizitorului unic, care stabilesc cel puțin următoarele elemente:

a) obiectivele și funcțiile achizitorului unic;
b) regimul de acordare a licenței;
c) cerințele de gestionare a riscurilor, respectiv de preț, volum, garanții, lichiditate, operaționalitate și conformitate;
d) metodologia de stabilire a tarifului achizitorului unic;
e) modalitățile de alocare a tarifului achizitorului unic în tarifele de distribuție și/sau transport;
f) regulile de transparență, raportare și control″, mai stipulează draftul.

ULTIMA ORĂ Inspectori antifraudă, acorduri de recunoaștere la DNA: Au luat mită repetat de la oameni de afaceri CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Inspectori antifraudă, acorduri de recunoaștere la DNA: Au luat mită repetat de la oameni de afaceri

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a declarat în septembrie anul trecut că, din totalul costurilor operatorilor de distribuție, aproximativ 20% reprezintă consumul propriu tehnologic.

''Sunt anumite pierderi care, odată cu investițiile în infrastructură, odată cu sisteme integrate digitale, vor scădea. Există un mecanism de achizitor unic, care a fost gândit împreună cu piața și care va putea să ducă la o scădere a acestei medii care, la nivel european, se situează în jurul cifrei de 8-10%'', a detaliat el.

Schimbare avansată la drepturi de autor - colector unic și sistem unitar de remunerare CITEȘTE ȘI Schimbare avansată la drepturi de autor - colector unic și sistem unitar de remunerare

Însă Guvernul s-a gândit încă din 2021 să legifereze un astfel de mecanism.

Atunci, programul de guvernare al coaliției PNL-PSD-UDMR prevedea impunerea prin lege a unui "achizitor unic" de energie electrică pentru consumul tehnologic al sistemului național de profil.

Avantajul impunerii unui achizitor unic ar fi, teoretic, acela că o astfel de entitate ar avea mai multă putere de negociere cu producătorii și ar reuși să obțină prețuri mai mici.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0936 -0.0025-0.05 %
1 USD4.3572 +0.0040+0.09 %
1 GBP5.8588 +0.0230+0.39 %
1 CHF5.4897 -0.0050-0.09 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite