Cuba afirmă că a pierdut 4,3 miliarde de dolari din cauza sancțiunilor americane

Embargoul impus de Statele Unite a provocat Cubei pierderi de 4,321 miliarde de dolari, între aprilie 2017 și martie acest an, a anunțat vineri Ministerul de Externe de la Havana, citat de AFP.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Cuba afirmă că a pierdut 4,3 miliarde de dolari din cauza sancțiunilor americane

Embargoul impus de Statele Unite a provocat Cubei pierderi de 4,321 miliarde de dolari, între aprilie 2017 și martie acest an, a anunțat vineri Ministerul de Externe de la Havana, citat de AFP.

"Pe parcursul perioadei observate în raport, blocada a provocat pierderi de ordinul a 4,321 miliarde de dolari pentru Cuba", a declarat ministerul într-un document oficial, scrie Agerpres

Avertisment pentru Venezuela: Exodul migranților se apropie de un moment de criză CITEȘTE ȘI Avertisment pentru Venezuela: Exodul migranților se apropie de un moment de criză

Cuba și Statele Unite și-au restabilit legăturile în iulie 2015 după peste 50 de ani de întrerupere, dar Congresul american a menținut embargoul, împotriva dorinței președintelui din acea vreme, Barack Obama.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2461 +0.00010.00 %
1 USD4.6227 +0.0246+0.54 %
1 GBP6.0934 +0.0135+0.22 %
1 CHF5.6936 +0.0164+0.29 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite