Fără să fie încă disponibil în toate țările în care sunt vândute celelalte abonamente, abonamentul cu reclame, care este și cel mai ieftin, a generat anul trecut 1,5 miliarde de dolari.
Anul acesta, veniturile pe care Netflix le obține din reclame au toate șansele să se dubleze, conform Bloomberg, urmând să ajungă la 3 miliarde de dolari.
Abonamentul cu reclame este unul din factorii principali pe care platforma se bazează când scumpește celelalte abonamente, anume faptul că abonații pot oricând face downgrade, acceptând să urmărească reclame pentru a plăti mai puțin.
În 2013, abonamentul standard, care este și cel mai popular, costa în Statele Unite 8 dolari pe lună. Acum costă 20 de dolari pe lună.
De fiecare dată când crește prețurile, Netflix spune că o face din cauza costurilor mai mari de producție. Și, într-adevăr, de la 2,4 miliarde de dolari în 2013, Netflix cheltuiește în 2026 20 de miliarde de dolari, conform unor estimări.
Asta înseamnă că prețurile au crescut mai puțin decât investițiile în conținut. Cu alte cuvine mai este loc de scumpiri.
Pe de altă parte, în special în ultimii ani, prețurile Netflix au crescut mult mai mult decât rata inflației.
În cele din urmă, Netflix, Spotify și alții își vor permite să continue să crească prețurile atâta vreme cât clienții vor continua să plătească.
















