VIDEO Concedieri la ITM fără cap și coadă e o prostie, atenționează ministrul Muncii - Conferința The Economist, cu Profit.ro partener

Ministrul Muncii atrage atenția asupra faptului că reducerile de 10% din personalul Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) ar afecta grav controalele privind munca la negru în București la conferința Economist Romania Government Roundtable 2026, organizată la București de grupul editorial The Economist și la care Profit.ro este partener.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
VIDEO Concedieri la ITM fără cap și coadă e o prostie, atenționează ministrul Muncii - Conferința The Economist, cu Profit.ro partener

„Există un larg consens în societate că trebuie să tăiem fără cap și fără coadă 10% de peste tot. Eu cred că e o prostie”, spune ministrul.

ULTIMA ORĂ Trump: Mă gândesc să retrag SUA din NATO! \ CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Trump: Mă gândesc să retrag SUA din NATO! "Este dincolo de orice reconsiderare". Declarație gravă chiar dacă astăzi nu există nicio inițiativă lansată în acest sens
„Economia informală se manifestă, conform statisticilor, conform rezultatelor controalelor, și în zona economiei digitale. Ne-am fi așteptat că progresul, ne-am fi așteptat că munca pe platforme o să însemne mai puțină fraudă, mai puțină muncă la negru. Nu este așa! Cele mai mari situații de economie informală și de amenzi le-a dat Inspecția Muncii în România către lucrători pe platforme, către new economy, asta ne arată că frauda nu ține cont de gradul de sofisticare al sectorului economic.
 
De la agricultură până la munca pe platforme, avem aceeași problemă, fiecare domeniu cu specificitățile sale”, a afimat ministrul.
 
Acesta anunță că în următoarele „puține săptămâni” România va implementa Directiva care reglementează munca pe platforme. 
 
Pe de altă parte, Florin Manole atrage atenția asupra faptului că, în ultimii ani, numărul angajaților Inspectoratului Teritorial de Muncă a scăzut constant, el arătând că, în ultimii 20 de ani, numărul inspectorilor din ITM București s-a înjumătățit.
„Ni se cere să mai tăiem încă 10% din ei (dintre angajații ITM Bucureti – n.r.). Asta ar însemna ca în realitate, în concret, în București nicio firmă serioasă și niciun antreprenor onest să nu mai aibă așteptarea ca Inspecția Muncii să îi prindă și să îi pedepsească pe cei care înclacă regulile.
 
Asta ar fi o veste foarte proastă pentru economie, dar, sigur, există un larg consens în societate că trebuie să tăiem fără cap și fără coadă 10% de peste tot. Eu cred că e o prostie. (...) Mai puțin cu 10% șanse să inforce the law”, adaugă Florin Manole.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite