Concluziile sunt prezentate într-un draft al raportului redactat de Corpul de Control al Ministerului Finanțelor.
Perioada verificată de corpul de control este 1 martie – 25 iunie 2025, arată G4Media.
Sunt identificate o serie de anomalii, cu precădere în timpii de acordare a liberului de vamă (acceptul tranzitului mărfurilor, n.red.), dar și a modului în care inspectorii folosesc anumite ”informații sensibile” la care au acces și pe care le-au folosit în interesul anumitor agenți economici, arată raportul.
Se arată cum vameșii acordau liber de vamă pentru mărfuri într-un timp record, în afara orelor de program, fără ca acestea să fie înregistrate în acte ca ore suplimentare, fie în zilele în care, de fapt, figurau ca fiind liberi.
Raportul mai consemnează ”verificările sporadice” pe care Autoritatea Vamală Română le face privind amânarea la plată a TVA, care doar în Vama Constanța a ajuns la peste 2 miliarde de lei în primele șase luni din 2025.
”Echipa de control avertizează că, în lipsa unor verificări lunare temeinice cu privire la respectarea condițiilor de menținere a valabilității Certificatelor de amânare de la plata în vamă a taxei pe valoarea adăugată, impactul asupra bugetului de stat este unul major”, se arată în documentul Ministerului Finanțelor.
În paralel, corpul de control a identificat situații de pe ”culoarul roșu”, acolo unde sunt verificate documentele și se impune control fizic al mărfurilor, dar în care, chiar și așa, au fost înregistrați timpi nejustificați pentru reținerea containerelor în Vama Constanța, între 7 și 17 zile și în unele cazuri peste 25 de zile.
Spre exemplu, doar într-o perioadă aleasă aleatoriu de inspectori, 3 – 17 martie 2025, au fost identificate cel puțin 11 situații în care mărfurile au fost reținute în Vama Constanța mai mult de o săptămână, fără a primi liberul de vamă.
Cea mai îndelungată perioadă din acest interval a fost de 41 de zile, timp în care operatorul economic a așteptat în Vama Constanța cu șapte containere metalice goale, uzate în proporție de 2%, conform documentului corpului de control.
În altă situație, un operator a așteptat 22 de zile liberul de vamă, deși marfa importată era reprezentată de două coduri de articol: mobilier de grădină și un set de două scaune de grădină, conform aceluiași document.
Biroul Vamal Constanța motivează întârzierile și prin volumul mare de muncă al inspectorilor, însă tot documentele Vămii Constanța arată că în unele situații aceștia lucrau și acordau liber de vamă unor mărfuri și la ora 19:00, adică la două ore în afara programului de lucru, dar fără să fie înregistrați că prestează ore suplimentare.














