Mărci contrafăcute, prinse la graniță. - Produse de peste 1,2 milioane de lei, suspectate ca fiind contrafăcute, găsite la Giurgiu

Polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu au descoperit, în urma unor controale, aproximativ 4.400 de bunuri, estimate la o valoare de peste 1.200.000 lei, toate inscripționate cu denumirea unor mărci protejate, despre care există suspiciunea că sunt contrafăcute.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Mărci contrafăcute, prinse la graniță. - Produse de peste 1,2 milioane de lei, suspectate ca fiind contrafăcute, găsite la Giurgiu

”În perioada 27-31.10.2025, polițiști din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu – Sectorul Poliției de Frontieră Giurgiu, în cadrul unor acțiuni de tip BLITZ au oprit pentru control, pe DN5, mai multe autocare și autoturisme, care se deplasau pe direcțiile Turcia-România, respectiv Bulgaria-România, anunță, sâmbătă, Poliția de Frontieră.

Cu ocazia verificării mijloacelor de transport, polițiștii de frontieră au descoperit, în interiorul acestora, în total, 4.392 articole vestimentare, încălțăminte, marochinărie și produse de parfumerie, toate inscripționate cu denumirea unor mărci protejate, despre care există suspiciunea că sunt contrafăcute.

Bunurile aparțineau unor cetățeni români și turci, cu vârste cuprinse între 22 și 63 de ani, care nu au putut prezenta documente de proveniență, informează News.ro.

Bulgarii de la EnduroSat, cu un fond de investiții românesc printre acționari, atrag o finanțare de 104 milioane dolari CITEȘTE ȘI Bulgarii de la EnduroSat, cu un fond de investiții românesc printre acționari, atrag o finanțare de 104 milioane dolari

Ca urmare, bunurile descoperite, estimate la o valoare de 1.276.450 lei dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor și introduse în camera de corpuri delicte a instituției.

”În prezent, se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare și care îl prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate, urmând ca, la finalizarea acestora, să fie propuse soluții legale prin unitatea de parchet”, a mai transmis sursa citată.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0851 -0.0005-0.01 %
1 USD4.3947 +0.0147+0.34 %
1 GBP5.7713 -0.0006-0.01 %
1 CHF5.4787 +0.0006+0.01 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite