Orban spune că, după anticipate, USR-PLUS și PMP sunt posibili parteneri de guvernare

Premierul desemnat Ludovic Orban a declarat, vineri seara, că după alegerile anticipate, dacă PNL nu va obține suficiente mandate pentru a forma singur guvernul, partenerii vor fi, cel mai probabil, USR-PLUS și PMP.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Orban spune că, după anticipate, USR-PLUS și PMP sunt posibili parteneri de guvernare

Premierul desemnat Ludovic Orban a declarat că, după alegerile anticipate, dacă PNL nu va obține suficiente mandate pentru a forma singur guvernul, partenerii vor fi, cel mai probabil, USR-PLUS și PMP.

"Cei mai apropiați parteneri au fost USR și PMP, ăsta este adevărul (...). Stând în Opoziție, ne-am armonizat multe dintre punctele de vedere în diferitele poziționări. Evident, nu toate punctele de vedere. Dar s-a creat o anumite unitate, să spunem, în acțiunea de Opoziție", a spus Orban la TVR1, întrebat dacă după anticipate guvernarea va fi în triumviratul PNL-Alianța USR PLUS-PMP, potrivit Agerpres.

Ludovic Orban a adăugat că, la nivel local, pot fi făcute și alianțe electorale, dacă așa vor decide organizațiile din teritoriu, dar el personal nu susține o astfel de idee. Acesta a mai spus că el crede că se va ajunge la alegeri anticipate și a avansat ca posibile date 14, 21 sau 28 iunie. 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2461 +0.00010.00 %
1 USD4.6227 +0.0246+0.54 %
1 GBP6.0934 +0.0135+0.22 %
1 CHF5.6936 +0.0164+0.29 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite