El mulțumește președintelui Maia Sandu și transmite că rămâne devotat cauzei integrării Republicii Moldova în Uniunea Europeană și în egală măsură cauzei reunificării țării și a poporului român.
Fostul șef al statului a primit prima dată cetățenia moldoveană în 2016, însă i-a fost retrasă printr-o decizie a fostului președinte al Republicii Moldova, Igor Dodon.
”Prin Decretul Nr.629-X, din data de 26.05.2026, Președintele Republicii Moldova, doamna Maia Sandu, mi-a acordat cetățenia Republicii Moldova”, spune fostul președinte Traian Băsescu.
”Vă mulțumesc Doamnă Președinte Maia Sandu și vă asigur că rămân devotat cauzei integrării Republicii Moldova în Uniunea Europeană și în egală măsură cauzei reunificării țării și a poporului român. Cu recunoștință și deosebit respect, Traian Băsescu”, mai scrie acesta în mesaj.
A devenit cetățean al Republicii Moldova în noiembrie 2016, după ce a depus jurământul la Ambasada Republicii Moldova de la București.
A primit cetățenia moldovenească prin decretul președintelui Nicolae Timofti, semnat la începutul lunii iunie a anului 2016.
Tot atunci a devenit cetățean moldovean și soția sa, Maria Băsescu.
Lui Traian Băsescu, cetățenia i-a fost retrasă prin-o decizie a fostului președinte al Republicii Moldova Igor Dodon, care nu a făcut același demers și în privința Mariei Băsescu.
Într-un interviu acordat în 2018, Dodon argumenta că Traian Băsescu a devenit cetățean moldovean prin încălcarea legii. Băsescu a atacat în instanță decretul prin care i-a fost retrasă cetățenia, însă fără succes.















