"Am actualizat prevederile referitoare la publicitate pentru a-ți putea oferi mai multe modalități de a te bucura de Netflix, precum podcasturi, emisiuni live și alte experiențe noi, în cadrul tuturor abonamentelor. Partenerii noștri de publicitate pot utiliza, de asemenea, informațiile tale personale pentru a rula publicitate comportamentală.
Este posibil să primim informații despre interacțiunile și achizițiile efectuate prin intermediul site-urilor agenților de publicitate, precum și al altor site-uri și aplicații.
Dacă ești eligibil pentru publicitatea comportamentală și dorești să îți gestionezi preferințele, accesează pagina Cont și navighează la Setări legate de confidențialitate și date. Dacă alegi să dezactivezi această funcție, reclamele rulate nu vor fi bazate pe comportamentul utilizatorului", este mesajul transmis abonaților.
Astfel, în condițiile de utilizare este arătat, printre altele, că "Deși subscripțiile noastre sunt concepute pentru a oferi o experiență fără întreruperi comerciale, pot exista situații în care este posibil să vezi reclame, de exemplu, în timpul anumitor evenimente live sau speciale (inclusiv reluări), ca parte a programării liniare sau în cazul în care acest lucru este impus de drepturile de difuzare ori de alte obligații legale sau contractuale.
În plus, serviciul nostru poate conține conținut comercial limitat, cum ar fi conținut de marcă sau mesaje de sponsorizare, promoții pentru conținutul Netflix sau informații despre alte produse sau servicii Netflix".
Netflix spune că anul acesta își va dubla veniturile din reclame, care vor ajunge la 3 miliarde dolari. Reclamele, scumpirile, dar și abonările noi au dus la creșterea veniturilor totale la 12,3 miliarde dolari în primul trimestru, cu venituri totale de peste 50,7 miliarde dolari așteptate pentru tot anul.
Fără să fie încă disponibil în toate țările în care sunt vândute celelalte abonamente, abonamentul cu reclame, care este și cel mai ieftin, a generat anul trecut 1,5 miliarde de dolari.
Anul acesta, veniturile pe care Netflix le obține din reclame au toate șansele să se dubleze, conform Bloomberg, urmând să ajungă la 3 miliarde de dolari.
Abonamentul cu reclame este unul din factorii principali pe care platforma se bazează când scumpește celelalte abonamente, anume faptul că abonații pot oricând face downgrade, acceptând să urmărească reclame pentru a plăti mai puțin.
În 2013, abonamentul standard, care este și cel mai popular, costa în Statele Unite 8 dolari pe lună. Acum costă 20 de dolari pe lună.
De fiecare dată când crește prețurile, Netflix spune că o face din cauza costurilor mai mari de producție. Și, într-adevăr, de la 2,4 miliarde de dolari în 2013, Netflix cheltuiește în 2026 20 de miliarde de dolari, conform unor estimări.
Asta înseamnă că prețurile au crescut mai puțin decât investițiile în conținut. Cu alte cuvine mai este loc de scumpiri.
Pe de altă parte, în special în ultimii ani, prețurile Netflix au crescut mult mai mult decât rata inflației.
În cele din urmă, Netflix, Spotify și alții își vor permite să continue să crească prețurile atâta vreme cât clienții vor continua să plătească.















