JO 2024 - Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen au obținut argintul în proba de dublu vâsle categorie ușoară

Profit.ro
Profit.ro
scris 2 aug 2024

Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen au câștigat, vineri, medalia de argint în proba de dublu vâsle categorie ușoară din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Este a șasea medalie a României la Paris 2024.

Cele două sportive tricolore au fost cronometrate cu timpul 6:48.78. Pe prima poziția a podiumului a urcat un echipaj din Marea Britanie (6:47.06), iar pe locul trei s-a clasat Grecia (6:49.28), scrie News.ro.

Urmărește-ne și pe Google News
David Popovici: Am crescut la capătul lui 14. Ar trebui investit mai mult în sport și investit cu cap, chiar trebuie să facem ceva și eu îmi voi face partea. Nu se va schimba ceva doar dacă vorbim! Mesaj pentru politicieni CITEȘTE ȘI David Popovici: Am crescut la capătul lui 14. Ar trebui investit mai mult în sport și investit cu cap, chiar trebuie să facem ceva și eu îmi voi face partea. Nu se va schimba ceva doar dacă vorbim! Mesaj pentru politicieni
Evenimente

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a. Parteneri: ACUE, ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast
30 septembrie - Eveniment Profit.ro e-commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a. Parteneri: ARB, CEC Bank, ContentSpeed, eMag
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-al Parteneri: ACUE, Electrica Furnizare, Raiffeisen Bank
5 noiembrie - Gala Profit – Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris Romania

Este a patra medalie a canotajului românesc la Paris 2024, după aurul câștigat de Marian Florian Enache și Andrei Sebastian Cornea la dublu vâsle masculin, argintul obținut de Ancuța Bodnar și Simona Radiș la dublu vâsle feminin și argintul Ioanei Vrînceanu și Roxanei Anghel la dublu rame feminin.

Per total, este a șasea medalie pentru Team Romania. La înot, David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 m liber și medalia de bronz la 100 m liber.