60% dintre români folosesc cardurile pentru plata facturilor

Compania MasteCard a dat publicității un comunicat în legătură cu comportamentul de plată al românilor.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
60% dintre români folosesc cardurile pentru plata facturilor

Compania MasteCard a dat publicității un comunicat în legătură cu comportamentul de plată al românilor. Astfel, 75% dintre români aleg să utilizeze cardul pentru plata cumpărăturilor în magazine, relevă studiul, care mai arată că 97% dintre cei care efectuează plăți cu cardul zilnic sau o dată la două-trei zile, fac acest lucru pentru cumpărăturile curente. Tehnologia contactless începe să intre tot mai mult în rutina consumatorilor, 15% dintre respondenți afirmând că plătesc în acest fel.

Cele mai multe carduri sunt în zona urbană 9 din 10 adulți care locuiesc la oraș având un astfel de instrument de plată pe care îl folosesc în medie de două ori pe săptămână.

Studiul relevă că 60% din totalul respondenților preferă să utilizeze cardul pentru plata facturilor. Dintre aceștia, doar 12% se deplasează la chioșcurile dedicate plăților facturilor, în timp ce majoritatea aleg să realizeze plata facturilor online.

Principalele avantaje ale plății online cu cardul constau, pentru 52% dintre respondenți, în timpul economisit, precum și comoditatea utilizării cardului la plată. Totodată, 51% dintre utilizatorii de carduri apreciază că, plătind online cu cardul, pot face cumpărături de oriunde și oricând doresc.

Bărbații folosesc mai mult cardul online, 58% dintre aceștia obișnuind să efectueze plățile în acest mod, față de 48%, în cazul femeilor. 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2461 +0.00010.00 %
1 USD4.6227 +0.0246+0.54 %
1 GBP6.0934 +0.0135+0.22 %
1 CHF5.6936 +0.0164+0.29 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite