Țintiți un pic mai sus dacă vreți să aveți un partener în noi! Să avem și noi evenimente cu ștaif, nu bâlciuri cu fum de grătare și muzică deranjantă!”, le-a spus Ciucu.
"Cum să arate și cum să fie organizate evenimentele private pe domeniul public al Bucureștiului? Pentru că mulți dintre voi sunteți deranjați și faceți petiții atât din cauza zgomotului produs, cât și a blocării arterelor de circulație. În prezent, cadrul legal nu este bine definit, avem un vid legislativ.
Aducem ordine și în acest domeniu. Am conceput un Regulament privind desfășurarea evenimentelor. Este doar o bază de pornire, dar va fi actualizat", informează Primăria Capitalei.
Potrivit sursei citate, primarul general Ciprian Ciucu a organizat, la ARCUB, o dezbatere cu organizatorii de evenimente, prezentându-le propunerile și viziunea sa și cerându-le o reacție.
"La fiecare început de an primesc o listă lungă de solicitări pentru evenimente în București. Unele sunt în competiție cu altele ori sunt organizate mai multe în aceeași zi, fapt care blochează traficul. Simțim nevoia să reglementăm mai bine, dar nu vrem să o facem din birou, fără a ne consulta cu dumneavoastră. V-am chemat la discuții tocmai pentru că vrem să vă înțelegem cât mai bine activitatea, să vă implicăm", le-a spus primarul general încă de la început participanților la dezbatere.
Potrivit edilului, procesul de avizare a evenimentelor "nu este unitar și continuu" și este "multă birocrație inutilă", la finalul căreia organizatorii pot primi avize negative, după ce inițial primiseră aprobarea Direcției de Cultură și plătiseră taxa de ocupare a domeniului public.
Potrivit reprezentanților Primăriei Capitalei, solicitanții vor depune o singură cerere, iar ei se vor ocupa intern de avizele de la toate direcțiile.
"La final, vom da un răspuns clar: "Da", "Nu" sau "Da, dar în anumite condiții." Tot la final se va face plata, dacă avizul este favorabil", explică sursa citată.
Potrivit aceleiași surse, în prezent, în situația în care există mai multe solicitări de evenimente în aceeași zi, în aceeași locație, nu există niciun criteriu legal de selecție, ci doar principiul "primul venit primul servit".
"Ce vom face? Vom stabili niște criterii clare de departajare, pe bază de punctaje. Vom încuraja varietatea de evenimente și vom avea grijă la numărul lor. Nu vom mai permite același tip de eveniment în weekenduri consecutive. Și am văzut că atunci când sunt multe se blochează orașul. Nu putem aviza tot, dar va fi un proces transparent pentru dumneavoastră", le-a promis primarul organizatorilor de evenimente.
În ceea ce privește tarifele, noul regulament va stabili un nivel corect de taxare, cu prețuri de ocupare a domeniului public care să varieze în funcție de locație și de specificul evenimentului, în contextul în care "una e să ai un târg cu foodtruck-uri în centrul Capitalei și alta e să organizezi niște activități pentru copii în Giulești".
"Oricine ar vrea să închirieze Kiseleff-ul cu 2.000 de euro pe weekend. La un festival cu burgeri și paella, profiturile sunt fabuloase în raport cu ceea ce primește orașul. Înjurăturile șoferilor spre mine vin. Însă dacă tot vin spre mine, măcar să beneficieze orașul", a afirmat primarul general.
Ciucu a adăugat că, în acest context, prețurile vor fi indexate, pentru a fi "corecte", dar și "suportabile" organizatorilor, așa încât să nu le fie blocată activitatea.
"Țintiți un pic mai sus! Să avem și noi evenimente cu ștaif, demne de o capitală europeană! Nu bâlciuri cu fum de grătare și muzică deranjantă. Țintiți un pic mai sus dacă vreți să aveți un partener în noi!", i-a îndemnat primarul general pe organizatorii de evenimente pe domeniul public al Capitalei.
Potrivit Primăriei Capitalei, participanții la dezbatere și-au spus, pe rând, opinia și au venit cu sugestii, printre care: să existe un calendar public cu evenimentele deja aprobate, pe care să-l consulte înainte de a depune o cerere; să se evite monopolul în rândul firmelor organizatoare de evenimente și să existe reguli clare de ocupare a domeniului public, pentru a ști ce trebuie să respecte.
"După această întâlnire, vom actualiza Regulamentul și-l vom pune în dezbatere publică. Primim în continuare sugestii pe cultura@pmb.ro. Anul acesta va fi unul de tranziție, urmând ca regulamentul să fie pus în practică de anul viitor", mai arată municipalitatea.
Primarul Capitalei i-a asigurat pe participanții la dezbatere că reprezentanții primăriei vor fi "deschiși", "flexibili" și "fără nicio agendă ascunsă".
"V-am ascultat cu atenție, am vrut să iau feedback-ul real, pentru că aveți know-how-ul pe care noi nu-l avem. Vom fi deschiși, flexibili, nu am nicio agendă ascunsă. Mă interesează doar să avem acces la evenimente de calitate, vibrante, de care bucureștenii să se bucure", a încheiat Ciprian Ciucu.
Recent, Poliția Locală a Municipiului București a obligat terasele din Centrul Vechi să îndepărteze boxele montate la exteriorul teraselor și restaurantelor.
Peste 50 de localuri au fost verificate.
La fel a fost procedat anterior și pe Calea Victoriei - VEZI FOTO MAI JOS

"Am dat jos boxele din Centrul Vechi! Poliția Locală a Municipiului București a fost în control, le-a pus în vedere că liniștea riveranilor trebuie respectată și s-au conformat. Boxele nu mai există prinse la exterior! În ultimele zile, polițiștii locali au verificat peste 50 de terase și restaurante. Continuăm controalele și nu facem rabat de la reguli. Amenzile ajung la peste 60.000 de lei", transmite PMB.

Poliția Locală a Capitalei a mai anunțat că trei sferturi dintre terase și restaurante s-au conformat în urma acțiunilor de control.
'În ultimele zile au fost verificate peste 50 de terase și restaurante. Trei sferturi dintre locații s-au conformat deja și au demontat boxele amplasate la exterior. Pentru restul, procesul este în curs - monitorizăm îndeaproape și revenim acolo unde e nevoie. Mesajul rămâne același: spațiul public trebuie respectat, iar confortul locuitorilor nu e negociabil', a transmis Poliția Locală.

Poliția Locală a Municipiului București a obligat recent terasele deschise pe Calea Victoriei să dea jos de pe fațade boxele.
”Străzi Deschise 2026 nu înseamnă boxe date tare, muzică ce răsună peste decibelii legali! Înseamnă un București vibrant, comunitate, relaxare, motiv de ieșit pe promenada urbană, de petrecut timp de calitate cu cei dragi, povești zise de ghizi despre oraș, momente artistice pentru mici și mari”, spune Primăria Capitalei, condusă de Ciprian Ciucu.
Primăria Municipiului București a revenit cu programul „Străzi deschise - București”, cel mai amplu proiect cultural al Capitalei.
Timp de 25 de weekenduri, Calea Victoriei și - în premieră anul acesta - Str. Ion Brezoianu devin spații pietonale, animate de spectacole, concerte, activități sportive și surprize pentru toate vârstele în perioada 25 aprilie-11 octombrie.
În fiecare sâmbătă și duminică, între orele 10.00 și 22.00, Calea Victoriei și Str. Ion Brezoianu se închid, pentru mașini, și se deschid pentru oameni, pentru plimbări, socializare în aer liber, distracție.



Vor fi spectacole de teatru și dans, concerte, parade, ateliere pentru copii, flashmob, activități sportive și proiecte dezvoltate împreună cu instituții culturale, artiști independenți și organizații locale. Pe lângă distracție, programul va include dezbateri și întâlniri cu invitați din cultură, arhitectură, urbanism și societatea civilă.
În premieră, fiecare dintre cele 25 de weekenduri va avea propria temă, inspirată de oraș și de felul în care vrem să arate el: regenerare urbană, ecologie, patrimoniu, mobilitate sau relația dintre oameni și spațiul public.
„Sunt adeptul evenimentelor de calitate, pentru toate vârstele, care să ne aducă împreună, ca o comunitate. Vă invit să redescoperim orașul, să lăsăm mașina acasă măcar în weekend, să ne plimbăm pe străzi tineri, bunici, copii. Anul acesta, pentru prima dată, vom organiza și dezbateri publice pe diferite teme care ne privesc pe toți”, a declarat primarul general Ciprian Ciucu.

















